Wyższe ceny za żywiec wieprzowy i wołowy, mniej za drób
We wrześniu zaobserwowano wzrost cen za tuczniki i bydło mięsne. Mniej natomiast za mięso otrzymują właściciele ferm drobiowych.
O 15% więcej za żywiec wieprzowy płaciły firmy skupujące tuczniki w minionym miesiącu w stosunku do września 2015 r. Jak podaje GUS, średnia cena za kilogram żywej wagi wyniosła 5,29 zł. Ceny żywca wieprzowego na targowiskach wyniosły 4,99 zł/kg, tj. były wyższe o 1,6% niż w sierpniu 2016 r. i o 6,9% niż przed rokiem. Więcej zarobili hodowcy prowadzący produkcję w cyklu zamkniętym. Za prosię na chów płacono na targowiskach 163,76 zł/szt., tj. więcej niż przed miesiącem (o 5,4%) i przed rokiem (o 8,7%).
Jak sytuacja wygląda na rynku wołowym? W tym sektorze również poprawa cen. We wrześniu 2016 r. ceny skupu żywca wołowego (6,07 zł/kg) w stosunku do sierpnia br. pozostały na zbliżonym poziomie (6,08 zł/kg), w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku były o 4,2% wyższe. Ceny na targowiskach wyniosły 6,38 zł/kg i były niższe w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,7%, w odniesieniu do ub. roku o 1,1%.
W przypadku drobiu rzeźnego, ceny za kilogram we wrześniu wynosiły średnio 3,72 zł/kg. Spadły o 4,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 7,9% w skali roku.
- Wyraźnie niższa dynamika ceny trzody chlewnej w porównaniu do sierpnia wynikała w znacznym stopniu z efektu wysokiej bazy sprzed roku. Tym samym nie zmienia ona naszej oceny, zgodnie z którą rynek wieprzowiny znajduje się we wzrostowej fazie cyklu świńskiego - komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.