W 2025 r. będzie jeszcze gorzej? Trzy największe zagrożenia dla producentów świń
Takie przynajmniej są wstępne prognozy na 2025 r.
Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG zwraca uwagę na to, że aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej jest skomplikowana i zarazem niepokojąca z trzech powodów. Wśród nich Mercosur. Co jeszcze?
Trzy największe zagrożenia dla producentów świń
-
Chiny prowadzą dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. Jest to odpowiedź Pekinu na wprowadzenie przez Unię Europejską ceł na subsydiowane samochody elektryczne z Chin. W przypadku nałożenia ceł na europejską wieprzowinę, eksport stanie się nieopłacalny, a znalezienie alternatywnych rynków zbytu potrwa długo ze względu na brak konkurencyjności i wysokie koszty produkcji wyrobów wieprzowych w Unii Europejskiej. Wówczas wieprzowina wyprodukowana przez głównych unijnych eksporterów w Hiszpanii, Danii, Holandii może pozostać na rynku Wspólnoty powodując presję na ceny skupu świń.
-
Umowa handlowa między Unią Europejską a krajami Mercosur budzi poważne obawy wśród europejskich producentów wieprzowiny ze względu na nierówną konkurencję wynikającą z niższych kosztów produkcji i mniej rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt. Konsekwencją może być napływ tańszej wieprzowiny na rynek unijny z Ameryki Południowej, spadek cen skupu świń oraz trudności z utrzymaniem unijnych rynków zbytu przez polskich eksporterów wieprzowiny.
-
Europejski Zielony Ład oraz Dialog Strategiczny mogą wprowadzić zmiany, które spowodują dalszy wzrost kosztów produkcji poprzez kosztowne nowe normy środowiskowe i dobrostanu zwierząt, a w konsekwencji spadek produkcji oraz mniejszą konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.
Co przyniesie przyszłość dla branży trzodziarskiej?
Aleksander Dargiewicz uważa, że gdyby udało się uniknąć niekorzystnych dla branży zmian, znacząca poprawa sytuacji na rynku trzody chlewnej prawdopodobnie mogłaby nastąpić w połowie 2025 roku.
- Tagi:
- trzoda chlewna
- POLPIG