Rynek zbóż - dużo się dzieje
W ostatnim czasie dużo dzieje się na rynku zbóż. Po pierwsze - dużymi krokami zbliżamy się do pierwszych tegorocznych zbiorów jęczmienia, po drugie - do 5 czerwca można było składać wnioski o dopłaty do zbóż, i po trzecie - daje się we znaki gwałtowna pogoda. W związku z tym, nasuwa się kilka pytań. Czy rolnicy zrobili już miejsce na nowe zbiory? Czy w skupach widać wzmożony handel? I co z cenami?
Ceny zbóż rosną
Od kilku tygodni docierają do nas pozytywne informacje ze skupów o podwyżkach cen zbóż. Choć stawki za pszenicę konsumpcyjną na giełdzie Matif utrzymują się na stałym poziomie, to na krajowym rynku wciąż obserwujemy tendencję wzrostową.
- Ceny rosną. Ciężko określić, dlaczego są tak wysoko na tę chwilę. Stawki za kukurydzę zostały trochę w tyle, więc jeszcze ją trzymają, bo też jest tendencja wzrostowa w kukurydzy - mówi przedstawiciel firmy Agrito, skupujący ziarno.
Tylko zapytania o ceny na nowe zbiory
Przedsiębiorcy realizują zamówienia na bieżąco. Do 5.06.2024 można było składać wnioski o dopłaty do zbóż. Wydawałoby się, że po ogłoszeniu przez rząd o możliwości dofinansowania, rolnicy ruszą pełną parą, aby sprzedać swoje zbiory, by przygotować miejsce do składowania świeżego ziarna. Jednak, jak zauważa Zbigniew Konarowski z firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k. w maju zbyt dużego ruchy nie było.
- Były tygodnie zwiększonej podaży i trochę mniejszej podaży w maju, ale to, co mieliśmy do zrealizowania w maju, to wszystko zostało odebrane i zafakturowane. A teraz zostali ci, którzy niekoniecznie muszą sprzedać. Zwiększonej podaży w chwili obecnej nie widać - mówi Konarowski.
Jego zdanie podziela pośrednik z Agrito.
- Ci, co mieli sprzedać, to sprzedali i dalej jest czas oczekiwania.
W niektórych rejonach kraju jęczmień pojawi się już za około dwa tygodnie. Pytanie, czy w związku z tym, że handlujących nie było aż tylu, ile spodziewaliby się pośrednicy, czy będzie wystarczająca ilość miejsca na zmagazynowanie świeżych zbiorów? Aktualnie zainteresowania kontraktami na nowe zbiory nie ma.
- Chętnych do kontraktów nie ma. Dzisiaj były trzy telefony z południowo-zachodniej części Polski, to pytali o nowe zbiory, bo za 2 tygodnie będą mieli świeży jęczmień. Cenę chcą usłyszeć i na tym się kończy. Nie ma podpisywanie umów, jest orientacja, co do ceny - opisuje sytuację przedstawiciel Transrolu.
Nawałnice nad Polską niszczą uprawy
Przechodzące przez Polskę w ostatnim czasie ulewne deszcze spowodowały lokalne podtopienia (czytaj TUTAJ). Zalanych zostało sporo nie tylko budynków gospodarczych, ale przede wszystkim pól uprawnych. Jeszcze nie wiadomo, jakiej wielkości strat możemy się spodziewać i czy będą one na tyle duże, że odegrają rolę w cenach za ziarno.
- Tam, gdzie pozalewało, to będzie mniejszy bądź większy problem. Są rejony, gdzie pewnie mniej tych szkód jest. Trzeba będzie poczekać, jak to się wszystko zbierze i podsumuje, i wtedy będzie można mieć jakikolwiek obraz, bo ulewy były fragmentami. Trudno jednoznacznie wyciągnąć wnioski. W pogodzie jest totalny chaos i trudno przewidzieć, jak to będzie wyglądało. W ostatnich latach w czerwcu to raczej posucha była, a teraz to trudno powiedzieć, czy to jest sucho, czy za mokro, bo jak gdzieś nie padało 3 tygodnie, a później nagle jest opad miesiąca - zastanawia się pan Zbigniew.
Nieprzewidywalny rynek zbóż
Rynek jest coraz bardziej nieobliczalny, a czynników mających wpływ na finalną cenę ziarna jest coraz więcej. Do tego dochodzą anomalia pogodowe i jak mówi Konarowski - anomalia na rynku.
- Trudno się pracuje, kiedy jest to wszystko nieprzewidywalne. Podobnie jest z wędrującym kursem euro. Od 4,25 do 4,30, i to wędruje w tą i z powrotem, i nie wiadomo, w jakim momencie stanie. Wszystko się robi na bieżąco, bo trudno jest przewidywać, jak są anomalia w pogodzie, są anomalia na rynku.
Ceny zbóż na nowe zbiory zbliżone są do tych za stare. Oferta firmy Transrol z dnia 4.06.2024 przedstawia się następująco:
Pszenica konsumpcyjna 12,5% - 920- 930 zł/t
Pszenica konsumpcyjna 13% - 940 - 960 zł/t
Pszenica konsumpcyjna 14% - 980 - 1000 zł/t
Pszenica paszowa - 780 - 800 zł/t
Pszenżyto - 660 - 680 zł/t
Żyto paszowe - 620 - 640 zł/t
Jęczmień, zbiory VII - 590 - 600 zł/t
Rzepak - 1890 - 1910 zł/t
Groch - 980 - 1010 zł/t
Kukurydza sucha, zbiory X - XI - 770 - 800 zł/t
Aktualne ceny zbóż w skupach ze starych zbiorów
Zobacz ceny zbóż w poszczególnych skupach - KLIKNIJ TUTAJ