Rośnie nadwyżka UE w handlu produktami rolno-spożywczymi
Eksport wzrósł o 4% i przekroczył 20 mld euro, głównie z powodu wzrostu cen oliwek i oliwy z oliwek. Import pozostał na tym samym poziomie, osiągając 13,5 mld euro, ale był o 10% niższy niż w marcu 2023 r. Takie są główne ustalenia najnowszego miesięcznego raportu handlowego produktów rolno-spożywczych opublikowanego przez Komisję Europejską.
Stany Zjednoczone odnotowały największy wzrost importu z UE
Największym odbiorcą produktów rolno-spożywczych UE pozostała Wielka Brytania. Trafiła tam ponad jedna piąta (22%) wartości eksportu UE. W pierwszym kwartale 2024 r. Stany Zjednoczone odnotowały największy wzrost importu z UE, wynoszący 6% (372 mln euro). Chiny, pomimo 12% spadku wartości, pozostały trzecim miejscem docelowym unijnego eksportu.
Eksport UE wzrósł do Iraku i Libanu, podczas gdy do Rosji i Egiptu nastąpiły spadki.
Eksport oliwek i oliwy z oliwek z UE odnotował największy wzrost w porównaniu z 2023 r. (615 mln euro, 51%) ze względu na wyższe ceny, pomimo niewielkiego spadku wielkości. Eksport kawy, herbaty, kakao i przypraw wzrósł o 10%, głównie ze względu na wyższe ceny kakao. Eksport cukru i izoglukozy (syrop glukozo-fruktozowy) pozostał na wysokim poziomie.
Eksport zbóż wzrósł pod względem wielkości, ale spadł pod względem wartości w związku z niższymi cenami. Oleje roślinne i produkty mleczne odnotowały spadki ze względu na niższe ceny i mniejsze ilości.
Mniejszy import roślin oleistych i białkowych, zbóż oraz cukru
Import produktów rolno-spożywczych do UE osiągnął 13,5 mld euro w marcu, co stanowi wzrost o 2% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale jest niższy o 10% w porównaniu z marcem 2023 r.
Brazylia, Wielka Brytania i Ukraina były dotychczas głównymi źródłami importu w 2024 r. Jednak import z tych krajów zmniejszył się w porównaniu z 2023 r. ze względu na mniejsze ilości i niższe ceny importu zbóż.
Wzrósł import kawy, herbaty, kakao i przypraw (849 mln euro, 16%), owoców i orzechów (421 mln euro, 8%), oliwek i oliwy z oliwek (324 mln euro, 160%).
Zmniejszył się import roślin oleistych i białkowych (-1,5 mld euro, -22%), zbóż (-1,4 mld euro, -36%), a także cukru i izoglukozy (-193 mln euro, -36%).