Rekordowe stawki za świnie. Ile płacą skupy?
O zwyżkach stawek za świnie informowaliśmy już przed długim weekendem, który przypadał w związku ze świętem Bożego Ciała. Po tym czasie nadal odnotowujemy wzrosty.
9 złotych za tuczniki
W niektórych skupach za żywca ceny osiągnęły już pułap 9 złotych za kilogram. Stawki takie mogliśmy obserwować już w kwietniu. Spośród firm zajmujących się skupem żywca wieprzowego, znajdujących się w naszej bazie, kwoty takie oferowały wówczas jedynie 2 skupy, inni pośrednicy natomiast w tamtym czasie płacili blisko 8 zł/kg. Aktualnie stawki zbliżone są do 9 zł/kg. Z czego wynikają te podwyżki i jak długi utrzyma się dobra passa dla rolników? Czy przy tak wysokich kwotach zostaną ubojnie?
- Z pewnością wpływ na ceny ma letnia aura. Jest większe zapotrzebowanie w tej chwili. Ilości towaru na rynku są podobne, jak były wcześniej. To nie jest tak, jak niektórzy mówią, że tuczników zrobiło się bardzo mało, bo już od dłuższego czasu nie ma ich dużo i te ilości wydają się być podobne - wyjaśnia Andrzej Podgajny z firmy „Jędrek”, który skupuje żywiec wieprzowy i wołowy.
Trudny czas dla ubojni
Pan Andrzej wspomina czas, kiedy rolnicy mieli bardzo ciężko, kiedy koszty produkcji przewyższały zarobek. W tej chwili sytuacja się odwróciła i to ubojnie mają nie lada kłopot:
- Kiedyś była fala upadków wśród rolników, teraz jest taka mała fala wśród zakładów przetwórczych. Zwłaszcza wśród takich, które już wcześniej miały jakieś problemy z płynnością finansową. Teraz mają wybór: albo przepłacić i dalej tonąć, albo odpuścić. Koszty każdemu wzrosły, wydaje mi się, że w tej chwili ciężko adekwatnie w stosunku do wzrostu kosztów zarobić na tym. Wcześniej to dotyczyło rolników, kiedy zakłady, mając surowca pod dostatkiem, się nie przejmowały tym, że ktoś na tym straci, a dzisiaj sytuacja jest odwrotna i rolnicy też się często nie przejmują i chcą uzyskać cenę jak najlepszą. Nie sztuką jest kupić, ale trzeba to jeszcze sprzedać. I to jest nasz odwieczny kłopot. Kiedyś było więcej możliwości na jakieś manewry, a dzisiaj przy tak drogim towarze i marżach to wydaje mi się, że ktoś może popłynąć - analizuje pan Andrzej.
Czy stawki za trzodę chlewną będą jeszcze wyższe?
- Tak, myślę, że możemy mówić o rekordowych stawkach w tej chwili. Towaru dużo nie ma, to siłą rzeczy gdzieś powolutku się to podnosi, ale jeśli miałyby być jeszcze wyższe, to już nieznacznie. Rolnicy mówią o 10 złotych na żywo, ale ja jestem daleki od takich teorii - kończy przedstawiciel firmy „Jędrek”
Aktualne ceny żywca wieprzowego w skupach
Za kilogram tucznika rolnik może otrzymać od 8,30 do 9,00 zł. W poubojowej klasie E natomiast stawki wahają się między 11,10 a 11,90 zł/kg. W przypadku maciory ceny wynoszą 6,50 - 6,90 zł/kg, a za knura 6,00 - 6,50 zł/kg.
Poniżej wykres przedstawiający średnie ceny tuczników na przestrzeni kilku lat, na podstawie informacji od przedstawicieli firm współpracujących z wiescirolnicze.pl.