Rekordowe ceny tuczników
Tym razem sytuacja za zachodnią granicą nie odbija się na polskim rynku żywca wieprzowego. W Niemczech ceny kolejny tydzień utrzymują się na stabilnym poziomie, u nas natomiast kolejne podwyżki. Stawki za żywiec i poubojową klasę E wzrosły o kilkadziesiąt groszy na kilogramie. Nieco mniejsze z kolei podwyżki nastąpiły natomiast za maciorę i knura.
Polski rynek świń, a niemiecki
W Niemczech nawet przy wzmożonym popycie przed długim weekendem majowym ubijana ilość towaru jest wystarczająca. U nas natomiast po licznych likwidacjach stad towaru brakuje żywca. Braki widoczne były przed świętami, widoczne są również przed długim weekendem. Zwłaszcza w tych okresach nie jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom rynku, co przyczynia się do zwiększonego importu wieprzowiny.
Odbudowa pogłowia świń
W kwietniu podczas sejmowej komisji rolnictwa podjęto między innymi temat odbudowy pogłowia świń. Głos wówczas zabrał Lech Kołakowski - wiceminister rolnictwa.
- Wszystkim nam zależy, żeby utrzymać polskie hodowle, natomiast patrząc na statystykę, tak, zmniejszyła się liczba gospodarstw hodujących świnie, ale według statystyk, które widziałem, utrzymuje się to na tym samym poziomie. Nawiązując do programu odbudowy trzody, chciałbym, żebyśmy wrócili do poziomu sprzed kilku dekad, żebyśmy hodowali 30 milionów tuczników.
Zauważmy jednak, że dane statystyczne przedstawione przez GUS pokazują, iż tylko w roku 2022 pogłowie w kraju spadło o 12,7%. Rolnicy, którzy zrezygnowali z produkcji trzody chlewnej, zapowiadają, że już do niej nie wrócą. Utrzymują się jeszcze tylko te hodowle, które prowadzone są pokoleniowo, czy przez rolników, którzy zdecydowali się na tzw. „hotel”. Tych jednak jest coraz mniej.
Ceny żywca wieprzowego*
Informacje o cenach ze skupów, znajdujących się w naszej bazie są następujące: Za kilogram żywca wieprzowego stawki wahają się między 8,40 a 9,00 zł, przy średniej 8,55 zł/kg. Za poubojową klasę E natomiast rolnik może otrzymać od 10,80 do 11,60 zł/kg, średnia wynosi 11,32 zł/kg. Ceny maciory oscylują w granicach 6,50 - 6,75 zł/kg, przy średniej 6,60 zł/kg. Za knura z kolei skupy płacą od 6,0 do 6,30 zł/kg, średnia stanowi 6,10 zł/kg.
Ceny z dnia 17.04.2023