Prognoza zbiorów jabłek w Unii Europejskiej
Na początku sierpnia WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek) opublikowała najnowszą prognozę tegorocznych zbiorów jabłek w unijnej „28”. Według tych danych w 2014 roku zbiory będą o 9% lepsze wobec danych za rok 2013 i o 12% większe niż średnia wielkość produkcji z okresu lat 2011-2014. W sumie w krajach unijnych zebrane zostanie 11 893 mln ton jabłek wobec poprzedniorocznej wielkości 10 909 mln ton. W przypadku polskiej produkcji występuje jednak pewna niezgodność wobec polskich szacunków – Główny Urząd Statystyczny oszacował bowiem wstępnie tegoroczne zbiory jabłek w Polsce na około 3,171 mln ton czyli o niecałe 370,0 tys. ton mniej niż dane opublikowane przez WAPA .
Zmiana wielkości produkcji nie zmienia jednak faktu, iż to Polska jest ponownie największym unijnym producentem tych owoców, a na drugim miejscu uplasowały Włochy z wynikiem 2,38 mln ton oraz kolejno Francja – 1,48 mln ton czy Niemcy z około 1,04 mln ton. Jak co roku najwięcej w krajach unijnych zebrane zostanie jabłek odmiany Golden Delicious – około 2,6 mln ton oraz Gali – 1,3 mln ton czy ponad 1,0 mln ton Idareda.
Krajowa Unia Producentów Soków zachęca Polaków do picia soków z polskich jabłek . hasło kampanii to „Jedz jabłka, pij soki jabłkowe i cydr”, gdyż zdaniem KUPS w kampanii na rzecz zagospodarowania jabłek nie można zapomnieć o piciu soków, nektarów i napojów z polskich jabłek. W Polsce wytwarza się 290 tys. ton zagęszczonego soku jabłkowego, do produkcji którego wykorzystuje się ponad 2 mln ton jabłek. Z tego aż 260 tysięcy ton polskich jabłek wykorzystuje się do produkcji soków i nektarów (140 tysięcy ton) oraz napojów (120 tysięcy ton). Przeciętny Polak wypija około 3 litry soków i nektarów jabłkowych rocznie.
Sok jabłkowy to drugi smak wybierany przez Polaków najczęściej – pierwsze miejsce wciąż należy do soku pomarańczowego. Do produkcji 1 litra soku jabłkowego potrzeba ok. 6 jabłek kupowanych u polskich dostawców rolnych. Przy założeniu stosowania się do rekomendacji ekspertów żywieniowych odnośnie spożywanie szklanki soku dziennie to miesięczne spożycie soków powinno być na poziomie ok. 6 litrów. Zwiększenie spożycia soków jabłkowych to także dobry sposób na zagospodarowanie w Polsce nadpodaży jabłek z powodu embarga w Rosji. Gdyby podwoić spożycie tylko soków i nektarów z jabłek, to potrzebowalibyśmy na ten cel około 140 tys. ton jabłek, a to już spora ilość do zagospodarowania. W sumie przeciętny Polak wypija ok. 11,7 litrów soków na rok na osobę (0,9 l na miesiąc), co daje średnio około 32 ml soku dziennie, czyli znacznie mniej niż rekomendowana przez ekspertów ds. żywienia ilość soku 200 ml na dzień.
W krajach Unii Europejskiej konsumpcja soków wynosi prawie 13,4 litrów na rok na osobę (dla porównania soków i nektarów łącznie w Unii Europejskiej wypija się 21 litrów, Ameryce Północnej 27 litrów, w Ameryce Południowej 5 litrów i tylko 2 litry w Azji). Jak pokazują statystyki w ciągu ostatnich 12 miesięcy około 94% Polaków spożywało jabłka – najchętniej rodacy sięgają po jabłka surowe (83%) oraz sok jabłkowy (74%), a najbardziej cenią w nich polskość (67%), dostępność (66%) oraz zawartość witamin (65%). Wysoki odsetek osób (80%) wie też, czym jest cydr, ale tylko 32% przyznaje, że w ciągu ostatniego roku choć raz go spróbowało.