Produkcja wieprzowiny będzie mniejsza w tym roku
Gdzie przede wszystkim zmniejszy się liczba produkowanej trzody chlewnej? Gdzie zmaleje, a gdzie wzrośnie eksport wieprzowiny?
Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z czerwca br., w 2016 r. światowa produkcja wieprzowiny spadnie o 0,7% do 116,4 mln ton, co oznacza już drugi rok stagnacji z rzędu.
Jak wyjaśnia FAMMU/FAPA spadek produkcji wieprzowiny dotyczyć będzie głównie Chin, ktore wytwarzają prawie połowę światowego udziału. Główną przyczyną spadku są niekorzystne relacje cen pasz do cen żywca w Chinach oraz nowe przepisy z zakresu ochrony środowiska, ktore spowodowały redukcję stada loch przez rolników.
Produkcja w Chinach, według prognoz, ma wynieść 54 mln ton mięsa wieprzowego i być niższa o 2,5% niższa niż w 2015 r.
Jak sytuacja będzie kształtować się na wieprzowym rynku unijnym?
Według FAO produkcja w 2016 r. zmniejszy się tutaj minimalnie, bo o 0,3% do 23,3 mln ton. Przyczyna? Spadek pogłowia loch.
Produkcja już drugi rok z rzędu natomiast wzrośnie w USA (+1,9% do 11,3 mln ton). Świadczy to szybkiej odbudowie po stratach wywołanych epidemiczną biegunką świń (PED) w 2014 r. W dobrym kierunku idzie także produkcja w Meksyku, Kanadzie oraz Brazylii. Tam też nie przewiduje sie podwyżek cen pasz, z czego z pewnością będą zadowoleni hodowcy.
Podobnie, jak w Ameryce, po PED - epidemicznej biegunce prosiąt odbudowuje się poglowie prosiąt w Wietnamie, na Filipinach, w Japonii i Korei Płd. Dlatego tam także da się zauważyć wzrost produkcji.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podaje, że tempo wzrostu bedzie przyspieszać także w Rosji. Powodem mają być przeprowadzane inwestycje oraz konsolidacja produkcji w dużych chlewniach.
Jak podaje FAMMU FAPA w 2016 r. światowy eksport wieprzowiny po raz kolejny wzrośnie, tym razem o 4,4% do rekordowych 7,5 mln ton. Niższe ceny wieprzowiny na rynku światowym stymulowały handel.
- W maju tego roku średnia cena eksportowa była o 11% niższa niż przed rokiem i prawie o jedną trzecią niższa niż w maju 2014 r. Większość światowych importerów zwiększy w tym roku poziomy przywozu - w tym m.in. Chiny, Japonia, Meksyk, USA, Korea Płd., Rosja i Australia – zaznaczają eksperci FAMMU/FAPA
Zakupy zmniejszą prawdopodobnie Kanada, Wietnam i Kolumbia. - W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w 2016 r. wysyłki zwiększy większość światowych eksporterów wieprzowiny. Prym będą wiodły kraje obu Ameryk, w tym głównie USA, Kanada, Brazylia i Chile - podaje FAMMU/FAPA. Zwiększyć sprzedaż ma także Unia Europejska, głównie do Azji.
Unijni eksporterzy zdołali dostosować się do sytuacji związanej z rosyjskim embargiem importowym z 2014 r. i poszukiwali alternatywnych rynków zbytu, głównie w Azji, a w szczególności w Chinach. Brazylia, która nie została objęta rosyjskim embargiem, zwiększyła natomiast znacznie wywóz do Rosji, która może stanowić w 2016 r. połowę brazylijskiego eksportu.
Sprawdź, ile kosztuje dziś żywiec wieprzowy TUTAJ
Czytaj także: Kto wykańcza polskich producentów trzody chlewnej? KLIK