Potężne wzrosty cen zbóż
Po wczorajszej sesji na paryskiej giełdzie Matif, która zakończyła się wyraźnym wzrostem cen, polski rynek szybko zareagował. W większości skupów ceny zboża podniesiono średnio o 40 zł za tonę.
Polski rynek reaguje na Matif
Koniec marazmu, który utrzymywał się od dłuższego czasu w skupach? Ceny zmieniały się w ostatnim czasie dość rzadko, a ruch u pośredników był znikomy. Wczoraj paryska giełda Matif zamknęła sesje na plusie.
- Prawdopodobnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie spowodowały odreagowanie w górę. Giełda lubi takie zachowania - domyśla się Franciszek Nowak z firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k., skupujący zboża i rzepak.
Czy spore podwyżki ożywią krajowy rynek, trudno na ten moment powiedzieć. Stawki poszybowały średnio o 40 zł na tonie, co powinno zachęcić rolników do sprzedaży swoich płodów rolnych. Tym bardziej, że nie wiadomo, jak długo ta dobra na ten moment sytuacja potrwa.
- Mimo że giełda była plusie, to nasz klient niemiecki obniżył cenę np. na kukurydzę. Więc trzeba to brać niekiedy z pewną rezerwą - wyjaśnia pan Franciszek.
Giełda giełdą, ale niekiedy podwyżki u pośredników wynikają z potrzeby kupna towaru do pokrycia kontraktów.
Wzrost cen pszenicy i rzepaku
Podczas sondy przeprowadzonej w skupach współpracujących z „Wieściami” zauważyliśmy podwyżki prawie we wszystkich firmach. Stawki podniesiono głównie za pszenicę i rzepak, ale u niektórych wzrosły też ceny za inne gatunki.
- Pszenicy konsumpcyjnej o dobrych parametrach brakuje, np. 13%. A o 14% to już raczej nawet nie marzę. A jak jej brakuje, to klienci za nią zapłacą - odnosi się Nowak do podwyżek cen pszenicy.
Stawki wzrosły jednak nie tylko przy pszenicach wysokobiałkowych, ale również dotyczą one pszenicy o podstawowych parametrach i paszowej. O jakich podwyżkach mowa? Za pszenicę właśnie ceny poszybowały o 20,00 - 45 zł/t. A za rzepak o 30,00 - 70,00 zł/t. W pojedynczych skupach podniesiono również stawki za pszenżyto i jęczmień o 40,00 zł/t, a za kukurydzę i żyto o 10,00 zł/t.