Nowe zbiory zbóż na rynku [Aktualizacja]
Krajowy rynek zbóż - bieżąca sytuacja
Pełną parą trwają prace na polach. Rolnicy koszą jęczmienie ozime. Żar lejący się z nieba, ale głównie brak opadów spowodowały suszę rolniczą w 15 województwach. Wyjątkiem jest Podkarpacie. Najbardziej jednak deficyt wody doskwiera w paśmie północnym.
- W wielu miejscach nie jest ciekawie, rolnicy nie chcą za bardzo sprzedawać, cena ich nie do końca satysfakcjonuje - mówi Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k., skupujący zboża.
Wstrzymują się prawdopodobnie ci, którzy mają słabe zbiory.
- Z tego, co wiem, cały pas województwa zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego , czyli tak naprawdę pas nadmorski jest dosyć poważnie objęty suszą. Nie wiem, na ile dokładnie, bo to za wcześnie, żeby sondować, o ile plony tam są niższe. Na południu Polski plony z pewnością będą wyższe, tam tereny są mniej dotknięte brakiem wody – dodaje rozmówca.
Ceny jeczmienia
Konarowski skupuje ziarno głównie z części zachodniej naszego kraju. Tu ludzie dosyć chętnie sprzedają:
- Dużo kupujemy jęczmienia zimowego, codziennie praktycznie.
Za jego tonę pośrednik płaci aktualnie od 660 do 710 zł w zależności, skąd towar jest odbierany. W dniu 10 lipca br. stawki w skupach za jęczmień wynosiły od 660 do 700 zł/t. Ceny za świeże ziarno praktycznie zrównały się z tymi ze starych zbiorów. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku rolnik mógł otrzymać za jęczmień 1000 - 1150 zł/t. Różnica zatem jest znaczna.
[Aktualizacja] - Dziś, 13 lipca po przeprowadzonej sondzie wśród współpracujących skupów, otrzymaliśmy informację, że wszystkie podane ceny obowiązują już na nowe zbiory. Aktualne stawki za jęczmień wynoszą od 600 do 680 zł/t. Szczegółowe ceny z poszczególnych skupów, zobacz poniżej.
Jakie prognozy dla rynku zbóż?
Od długiego już czasu rynek jest nieprzewidywalny. Ceny w Polsce głównie spadały, kiedy na rynkach światowych ich wykres byłby sinusoidalny.
- Na razie za wcześnie na prognozy. Trzeba zobaczyć, ile rolnicy skoszą zboża, póki co wrzucają też do magazynów i za około miesiąc będzie może już wiadomo, jaka jest wydajność i ilość. Jest też wyczekiwanie na przedłużenie umowy zbożowej - stwierdza pan Zbigniew.
Chętni na sprzedaż starych zbiorów
Mimo iż ruszył zbiór jęczmienia, póki co nie brakuje chętnych na sprzedaż swoich zapasów z ubiegłorocznych żniw.
- Skupujemy pszenżyto i pszenicę konsumpcyjną. Trafia się jeszcze kukurydza. Uspokoiło się natomiast z rzepakami. Ale był czas, że sporo go było. Być może czekają na podwyżki, bo teraz praktycznie ceny starych zbiorów zrównały się z tymi za świeże. Dla nas nie ma znaczenia, czy to jest zbiór z zeszłego roku, jeżeli warunki przechowywania były dobre i jakość jest dobra, to nie ma znaczenia, czy świeży zbiór, czy stary - kończy przedstawiciel Transrolu.
Aktualne ceyny zbóż w skupach - kliknij tutaj
- Tagi: