Mleko z zapasów interwencyjnych powinno trafić na paszę
Tego chciałaby branża mleczarska. Ogromne ilości zapasów interwencyjnych UE to problem zarówno dla producentów mleka, jak i mleczarni.
A perspektywy na zmniejszenie zapasów interwencyjnych są znikome, zatem wzrost cen mleka w proszku (OMP) jest mało przewidywany. - Komisja Europejska przeszła do procesu przetargowego dla OMP. Ceny OMP prawdopodobnie zmniejszą się nieznacznie, patrząc już na ich niski poziom - wyjaśnia Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Jaka będzie sytuacja na rynku mleka w 2018 roku?
Według Agnieszki Maliszewskiej, od początku roku możemy spodziewać się obniżki cen mleka. Wskazują na to ceny kontraktów terminowych i już ogłoszone obniżki.
- Oczekujemy, że presja ta utrzyma się również w II kwartale 2018 roku, ponieważ właśnie wtedy produkcja mleka wzrośnie, a ceny tłuszczu mlecznego nadal będą spadać z wysokich poziomów, odnotowanych w połowie 2017 roku. W drugiej połowie 2018 roku rynek będzie bardziej ustabilizowany - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Tak źle, jak w 2015 roku na rynku mleczarskim zdecydowanie nie będzie
Takich obniżek, jak w 2015 roku zdaniem Maliszewskiej nie musimy się jednak obawiać. Wówczas pojawił się prawdziwy kryzys, zakończyło się kwotowanie produkcji mleka, ceny spadły dynamicznie, Rosja nałożyła embargo a Chiny ograniczyły import polskiego surowca.
- Obecnie kwoty mleczne to już przeszłość. Nauczyliśmy się żyć bez eksportu do Rosji, a chińskie zapasy artykułów mlecznych nie wydają się być na takim poziomie, aby powstrzymać ich od robienia zakupów. W związku z tym znacząca globalna nadpodaż z 2015 r. nie powinna powtórzyć się w 2018 roku - zaznacza Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka podsumowała także 2017 rok
Upłynął on oczywiście pod znakiem cen masła. Cała Polska zastanawiała się, skąd takie wysokie ceny masła. Temat zainteresował nawet UOKiK. - A to właśnie wysokie zapasy interwencyjne OMP były jednym z powodów, dla których rynki masła wzrosły tak wysoko w 2017 roku. Produkcja masła spadała u głównych eksporterów tego produktu, a popyt na świecie był dość wysoki - tłumaczy Agnieszka Maliszewska.
Czytaj także: 4 zasady kupowania masła, które powinieneś znać!
Cena masła ponownie wzrośnie?
Polska Izba Mleka jest zdania, że ceny mleka w proszku (OMP) w 2018 roku w dalszym ciągu będą niskie, co może oznaczać, że na rynek nie zostanie wprowadzona wystarczająca ilość masła, a jego cena ponownie wzrośnie pod koniec 2018 roku.
W 2018 roku handel będzie napędzany głównie przez spadek cen artykułów spożywczych. Wraz ze wzrostem produkcji i zmniejszeniem konsumpcji, Stany Zjednoczone będą posiadały więcej produktu do sprzedaży na rynek światowy. Europa również nie zostanie w tyle. Nadprodukcja mleka zostanie wykorzystana do produkcji sera, a Europa będzie niezmiennie utrzymywać swoją pozycję jako znaczący i agresywny gracz na rynku globalnym.