Lipiec ze spadkami cen tuczników
Czerwiec z rekordowymi stawkami za tuczniki, lipiec z kolei ze spadkami.
Rekordowy czerwiec
W czerwcowym wydaniu Wieści Rolniczych informowaliśmy o historycznie wysokich cenach za świnie. W wielu skupach przekraczały one wówczas próg 9 złotych za kilogram. Za główny czynnik, wpływający na wzrosty stawek, według pośrednika skupującego trzodę chlewną, Andrzeja Podgajnego prowadzącego skup „Jędrek”, wpływ miała letnia aura i wzmożone zainteresowanie mięsem.
Lipiec ze spadkami cen
W ubiegłym miesiącu zapytaliśmy naszego rozmówcę, czy możliwe są jeszcze wyższe kwoty za świnie. Wspomniał wówczas o 10 złotych, których oczekiwaliby rolnicy, sam natomiast był daleki od takich teorii. W lipcu ziściły się jego słowa, bowiem ceny zaczęły spadać. Możemy powiedzieć o dużych obniżkach, bo o kilkudziesięciu groszach na kilogramie żywca. Co przyczyniło się do obecnej sytuacji?
- Myślę, że wszyscy na siłę chcą wyrównać nasze ceny do zachodnich. Stawki były u nas dużo wyższe niż w Niemczech czy innych krajach europejskich. W ostatnim czasie zakłady były na przegranej pozycji - wcześniej dostępność towaru zachodniego była gorsza, teraz łatwiej jest to wszystko kupić - mówił Andrzej Podgajny.
Zauważa jednocześnie, że nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o ilości dostępnych tuczników na rynku. Było ich mało i nadal tak jest. Od dłuższego czasu wysokie ceny sprawiły, że opłacalność zdecydowanie wzrosła. Zważywszy jednak na czas chowu świń i nadal niepewną i trudno przewidywalną sytuację liczba stad w dalszych ciągu nie rośnie
- I też nie wiadomo, co będzie z cenami za jakiś czas - dodaje pośrednik.
Ceny trzody chlewnej na dzień 17 lipca 2023
Najbardziej odczuwalne obniżki cen zauważymy przy tucznikach. W skupach na dzień 17 lipca za żywca płacono od 8,10 do 8,90 zł, przy średniej 8,48 zł/kg. W poubojowej klasie E z kolei stawki wahały się między 10,80 a 11,40 zł/kg, średnia to 11,04 zł/kg. Niewiele natomiast zmieniają się kwoty za maciory i knury. Za kilogram maciory oscylowały od 6,00 do 6,70 zł, przy średniej 6,35 zł/kg. Za knura z kolei rolnik mógł otrzymać między 5,90 a 6,70 zł/kg. Średnia stawka to 6,17 zł/kg.
Zobacz aktualne ceny w poszczególnych skupach - kliknij tutaj