Klasyfikacja tusz wieprzowych - system EUROP
W Polsce wzrasta spożycie wieprzowiny w stosunku do konsumpcji drobiu czy wołowiny. Natomiast produkcja trzody chlewnej w naszym kraju spada w szaleńczym tempie. Aby sprostać wymaganiom rynku importujemy mięso w takich ilościach, że import tusz wieprzowych przewyższa ich eksport*. Jak określa się mięsność świń i przydziela klasy po uboju?
Klasyfikacja tusz wieprzowych - dlaczego powstał system EUROP ?
Przed rokiem 70- tym ubiegłego wieku jako główne kryterium oceny świń była ich masa. Ze względu na sposób ich karmienia cechowały się one wówczas większym otłuszczeniem. Pomysł na podział tusz według określonych kategorii pojawił się w latach siedemdziesiątych. Wyróżniono wtedy trzy klasy:
- pełnomięsne
- mięsne
- małomięsne
System klasyfikacji EUROP stworzony został w celu zapewnienia godziwej zapłaty producentom za dostarczone zwierzęta, opartej o masę i rzetelną ocenę jakości tusz. Dotyczy on zarówno tusz wieprzowych, jak i wołowych. Zwiększenie przejrzystości rynku w zakresie handlu tuszami wieprzowymi, a także odpowiednie ustalenie takiej ceny w UE.
Klasyfikacja EUROP w Polsce
Polska, przystępując do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, automatycznie została objęta obowiązkiem klasyfikacji tusz wieprzowych i wołowych według założeń EUROP. Jak się okazuje, nie wszystkie ubojnie muszą stosować owe przepisy. Dotyczą one jedynie tych, które w ciągu roku średnio ubiły powyżej 75 sztuk tygodniowo.
Klasyfikacją objęte są tusze świń, których masa mieści się w granicach 60 - 120 kg, które nie były przeznaczone do rozrodu. Oceny takiej nie podlegają natomiast tusze pozyskane z loch, knurów, kastratów czy warchlaków, ale również z tuczników o masie innej niż wskazanej wyżej.
Co ma wpływ na wysokość klasy tusz wieprzowych?
Wysokość klasy określa się na podstawie procentowej ilości chudego mięsa w tuszy. Klasyfikację wykonuje się przy użyciu zatwierdzonych aparatów do szacowania nie później niż w ciągu 45 minut od rozpoczęcia czynności ubojowych.
W Polsce wyróżniamy następujące klasy: S, E, U, R, O, P. Pierwsze wymienione klasy charakteryzują się najwyższym udziałem mięsa chudego w tuszy:
- S - powyżej 60%,
- E - 55% lub więcej, ale mniej niż 60%,
- U - 50% lub więcej, ale mniej niż 55%,
Następne zaś mniejszym:
- R - 45% lub więcej, ale mniej niż 50%,
- O - 40% lub więcej, ale mniej niż 45%.
- P - mniej niż 40%.
Znakowanie tusz wieprzowych
W przypadku tusz wieprzowych oznakowanie powinno zawierać klasę mięsności lub procentową zawartość chudego mięsa w tuszy, np. „E” lub „56,4%”.
Tusze wieprzowe po sklasyfikowaniu znakuje się poprzez stemplowanie lub/i etykietowanie. Etykieta powinna zawierać informacje takie jak:
- Nazwę i numer zatwierdzenia rzeźni
- Numer identyfikacyjny lub ubojowy zwierzęcia
- Datę uboju i masę tuszy
- Kategorię oraz klasę uformowania i otłuszczenia.
Znak klasy jakości musi być umieszczony na każdej półtuszy wieprzowej, stempel - na zewnętrznej powierzchni, a etykieta - na zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni tuszy.
Ceny tusz wieprzowych
Ubojnie najwięcej płacą za tuszę klasy S, która ma najwyższy udział procentowy chudego mięsa. Najmniej z kolei za klasę P, gdzie chudego mięsa jest najmniej, bo poniżej 40%. Różnica w cenie miedzy skrajnymi klasami wynosi 2,00 zł na kilogramie. W firmie Marcinkowscy, zajmującej się ubojem żywca wieprzowego ceny za poszczególne klasy przedstawiają się następująco:
- S - 10,90 zł/kg
- E - 10,80 zł/kg
- U - 10,60 zł/kg
- R2 - 10,00 zł/kg
- O - 8,80 zł/kg
- P - 8,90 zł/kg.
*
Ceny żywca wieprzowego w skupach. KLIK
- Tagi:
- klasy wieprzowe
- EUROP