Kilka milionów turystów przyjechało na polską wieś, cudzoziemcy też
Prawie 300 tys. miejsc noclegowych oferowało 4,4 tys. turystycznych obiektów noclegowych na terenach wiejskich w Polsce (stan na 31 lipca 2022 r. - najnowsze dane). Chociaż liczba tych obiektów się zmniejszyła, liczba miejsc noclegowych wzrosła.
Najwięcej obiektów turystycznych na wsi w podregionie nowotarskim
Najwięcej obiektów turystycznych (na 1000 km2) znajdowało się w województwach: małopolskim (39), pomorskim (36) i zachodniopomorskim (34), a najmniej w województwie mazowieckim (6). W tych województwach szczególnie wyróżniają się: podregion nowotarski (140), gdański (95) i koszaliński (93). Najgorzej wypada tutaj podregion ciechanowski województwa mazowieckiego (2).
Największe obiekty turystyczne na wsi są w województwie zachodniopomorskim
Na 1000 ludności obszarów wiejskich przypadało 20 miejsc noclegowych - od 7 w województwach mazowieckim oraz opolskim do 141 w województwie zachodniopomorskim. W ujęciu podregionów ta rozpiętość jest jeszcze wyższa: od 2 w podregionie rybnickim województwa śląskiego do 330 w podregionie koszalińskim. Przeciętnie jeden turystyczny obiekt noclegowy na wsi dysponował 68 miejscami noclegowymi - od 47 w województwie podlaskim do 101 w województwie zachodniopomorskim.
Prawie 25 milionów noclegów na rok
W obiektach turystycznych na wsi w 2022 r. udzielono prawie 25 mln noclegów, co stanowiło niewiele ponad jedną czwartą udzielonych noclegów w naszym kraju. Skorzystało z nich ponad 8 mln turystów, wśród nich goście z zagranicy stanowili 8%.
Turyści wybierali najczęściej cztery województwa
Niemal połowa turystów wybierała obiekty zlokalizowane na obszarach województw: małopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Najwyższy odsetek cudzoziemców, którzy skorzystali z bazy turystycznej obszarów wiejskich dotyczy: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego.