Jaka sytuacja na rynku zbóż w kwietniu? Czy już warto opróżniać magazyny?

W swoich magazynach zboża przetrzymują głównie duże gospodarstwa.
Dlaczego rolnicy nie chcą sprzedawać zboża z minionego sezonu?
Jednak, jak informuje Izba Zbożowo - Paszowa w pierwszej połowie minionego tygodnia miała miejsce spora sprzedaż partii pszenicy z przeznaczeniem na eksport. Wpływ na to mógł mieć wzrost ceny pszenicy konsumpcyjnej o zawartości 12.5% białka, który wyniósł 1000 zł/t z dostawą do portów. Z kolei małe gospodarstwa już wyzbyły się zboża z minionego sezonu.
- Trwające prace polowe oraz niesłabnące obawy o brak opadów i oznaki suszy w wielu regionach kraju powodują, iż rolnicy niechętnie sprzedają ziarno – podaje Izba Zbożowo - Paszowa.
Niechętne do sprzedaży są także firmy handlowe, które po okresie większej sprzedaży ziarna w marcu, obecnie oferują niewiele zboża.
Przetwórnie paszowe i młyny chcą zgromadzić zapasy
Rośnie natomiast popyt ze strony eksporterów, którzy poszukują zboża w celu wywiązania się z kontraktów i załadowania statków pszenicą i kukurydzą w kwietniu i maju. Ziarno chętnie skupują także przetwórcy. Niektóre wytwórnie pasz i młyny nie dysponują jeszcze wystarczającymi ilościami surowca, a mając na względzie zbliżające się święta wielkanocne i długi majowy weekend, podmioty przetwórcze chcą zawczasu uzupełnić zapasy.
Niepewna sytuacja na rynku drobiu wpłynie też na rynek zbóż
Dodatkowo, najbliższe tygodnie powinny przynieść wzrost zapotrzebowania na pasze i tym samym na zboża w związku z większym chowem przydomowym. Sytuacja z rosnącym popytem na zboża może jednak diametralnie się zmienić w związku z doniesieniami o planach nałożenia ograniczeń na polską produkcję drobiu przez Komisję Europejską. Wielkopolska, Mazowsze oraz Warmia i Mazury to regiony, w których znajduje się większość hodowli drobiu w Polsce nowoczesnych, spełniających najwyższe standardy bioasekuracji i jakości. To właśnie te województwa w większej części miałyby być objęte dodatkowymi restrykcjami, np. całkowitym zakazem wstawiania ptaków i eksportu. Zatrzymanie hodowli w tych kluczowych obszarach, oznaczałoby nie tylko gigantyczne straty dla rolników, ale też dla producentów pasz, zakładów ubojowych i przetwórni.
Ceny zbóż w kwietniu 2025 r.
Póki co na rynku zbóż można zauważyć względne wzrosty cen. W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża z dostawą w kwietniu/maju br. kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 11 kwietnia br.):
pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250)-900-950 PLN/t,
pszenica paszowa - 880-920 PLN/t,
jęczmień paszowy - 830-870 PLN/t,
pszenżyto - 810-840 PLN/t,
żyto paszowe - 700-750 PLN/t,
żyto konsumpcyjne – 730-800 PLN/t,
owies paszowy - 730-790 PLN/t,
kukurydza - 880-910 PLN/t,
rzepak (bez dopłat) - 2400-2450 PLN/t.
- Tagi:
- ceny zboża
- drób
- zboże