Dofinansowanie do OZE - gdzie po dotację lub kredyt?

Źródło:
Osoby zainteresowane wsparciem finansowym w inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii mogą skorzystać z kilku dostępnych aktualnie programów.
Spis treści:
- Każdego dnia odbieramy wiele zapytań w sprawie inwestycji w OZE - tłumaczy Przemysław Socha, dyrektor rozwoju sprzedaży i relacji biznesowych w SGB-Banku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dobry plan inwestycyjny w OZE to podstawa
- Kluczową kwestią, o której trzeba pamiętać przed rozpoczęciem inwestycji w odnawialne źródła energii, jest określenie swojego budżetu. To właśnie sfinansowanie budowy paneli fotowoltaicznych czy biogazowni często jest jednym z największych wyzwań - tłumaczy Marcin Szymański.
- Ważnym elementem jest posiadanie odpowiedniego przyłącza energetycznego, co najmniej o mocy planowanej biogazowni - dodaje Jarosław Kupis.
Fundusze europejskie dla rolnika - przedsiębiorcy
- W przypadku programu FEnIKS trzeba pamiętać, że wnioskodawca musi prowadzić działalność gospodarczą, co oczywiście nie wyklucza udziału w nim rolników - tłumaczy Marcin Szymański.
Energia dla wsi
- Jeśli rolnik skorzysta z programu i przeznaczy uzyskane wsparcie na magazyn energii, dotacja może sięgnąć do 20% kosztów kwalifikowanych - informuje resort rolnictwa.
- To oznacza, że nie trzeba angażować środków własnych a biogazownia jest źródłem przychodów już od pierwszego dnia po uruchomieniu - stwierdza współwłaściciel firmy Energia 365.
- Sprzedaż jest także dozwolona dla spółki rolnej po wcześniejszym wpisaniu kodu PKD. Natomiast spółdzielnie energetyczne, które również mogą ubiegać się o dofinansowanie z tego programu, muszą całość energii elektrycznej wykorzystać na potrzeby własne - informuje ekspert z Agraves.
Wspólna Polityka Rolna i OZE
„Konkurencyjność” i wsparcie dla producentów warzyw
OZE a małe gospodarstwa i młodzi rolnicy
Dobrostan i panele słoneczne
- Jeśli rolnicy zdecydują się na bezuwięziowy wypas bydła, mogą zakupić pastuchy elektryczne wyposażone w akumulatory i panele słoneczne służące do ich ładowania - wyjaśnia Biuro Prasowe ARiMR.
Kredyty na OZE
- Z tego kredytobiorca płaci 0,67 ogólnego oprocentowania, pozostała część to dopłata ARiMR - dodaje ekspert SGB.
- Tagi:
- OZE