Czy hodowla świń się opłaca?
O wypowiedź na temat sytuacji na rynku trzody zapytaliśmy specjalistkę z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Dorotę Pasińską.
- Na rynku trzody chlewnej ulegają fluktuacjom podstawowe wielkości ekonomiczne, takie jak: podaż, popyt, ceny. Występuje tu tzw. cykl świński - wyjaśnia.
Ile kosztuje utrzymanie świni?
Rentowność produkcji wieprzowiny i związane z nią zmiany w produkcji są silnie powiązane z sytuacją na rynku zbóż. Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała najnowszą kalkulację produkcji żywca wieprzowego. Analiza opłacalności produkcji trzody chlewnej dotyczy tuczu w cyklu otwartym z dwoma wariantami żywienia: zbożami z własnych upraw oraz zbożami zakupionymi.
Według powyższej kalkulacji przy wyprodukowaniu jednego tucznika, jeśli rolnik kupuje zboże, ponosi stratę nieco ponad 226 zł. Z kolei w przypadku produkcji tuczu przy własnej produkcji zbóż ta strata wynosi blisko 270 zł. Powyższe wyliczenia dotyczą produkcji 400 sztuk i są one szacunkowe. Należy wziąć pod uwagę, że inna opłacalność będzie w gospodarstwach mniejszych, a inna w dużych. W związku z tym będzie ona się różniła.
Pogłowie świń w Polsce
Spadek opłacalności hodowli może prowadzić do zmniejszenia liczby utrzymywanych zwierząt, co z kolei skutkuje spadkiem pogłowia, a w konsekwencji ograniczeniem podaży wieprzowiny. Na dane z Głównego Urzędu Statystycznego za drugie półrocze 2024, dotyczące stanu pogłowia, musimy jeszcze poczekać. Pierwsze sześć miesięcy jednak zakończyło się spadkiem w stosunku rok do roku o 3,2%. Jak podkreśla Dorota Pasińska: - W pierwszych dziesięciu miesiącach 2024 r. opłacalność produkcji trzody chlewnej mierzona relacją cen skupu do cen mieszanki paszowej dla tuczników pogorszyła się w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, utrzymywała się ona jednak na dość wysokim poziomie, co jest związane z potanieniem zbóż i pasz dla trzody.
Jak podkreśla, niewielkie pogorszenie opłacalności skutkowało niewielkim zmniejszeniem pogłowia trzody w czerwcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (o 3,2% do 9 132 tys. szt.).
- Z jednej strony według danych GUS w tym czasie spadło pogłowie prosiąt (o wadze do 20 kg) o 5,5%, tuczników (tj. trzody chlewnej na ubój o wadze 50 kg i więcej) o 2,0%, warchlaków (o wadze od 20 kg do 50 kg) o 5,7%, z drugiej strony pogłowie trzody chlewnej na chów (o wadze 50 kg i więcej) i loch prośnych zwiększyło się (odpowiednio o 8,7% i 4,2%). Prosta miara opłacalności produkcji będąca relacją pomiędzy ceną skupu a ceną mieszanki pełnoporcjowej dla tuczników ma swoje ograniczenia, bowiem nie uwzględnia chociażby cen zakupu prosiąt i warchlaków. Opłacalność ta może odmiennie wyglądać w gospodarstwach prowadzących tucz zamknięty i otwarty - dodaje specjalistka z IERiGŻ.
Poniżej wykres przedstawiający średnie ceny tuczników, pochodzące ze skupów i ubojni współpracujących z wiescirolnicze.pl na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ewidentnie widać na nim trend spadkowy
Aktualne ceny żywca wieprzowego w skupach.