Ceny żywca wieprzowego będą wzrastać
Analitycy rynku wieprzowego przewidują, że podaż w krajach UE będzie spadać. To oznacza wzrost cen trzody chlewnej. Czy jednak stawki za świnie wzrosną?
O 5% w skali roku spadło pogłowie zarodowe trzody chlewnej w całej Unii Europejskiej. Dane ten przedstawił Eurostat. Jest to zdaniem analityków FAMMU/FAPA odzwierciedlenie trudnej sytuacji producentów na początku ubiegłego roku. - Liczebność stada zarodowego świń obniżyła się w wielu państwach członkowskich, przodujących w unijnej produkcji wieprzowiny, głównie w Niemczech i Holandii (-3%) oraz Hiszpanii (-2%). Unijne pogłowie trzody chlewnej ogółem w grudniu ubiegłego roku było o 3% niższe niż rok wcześniej - tłumaczą specjaliści.
Ceny za żywiec wieprzowy będą coraz wyższe?
Spadek stada zarodowego będzie prawdopodobnie kontynuowany w najbliższym czasie, dlatego można spodziewać się niższej podaży wieprzowiny na rynku unijnym. A to przełoży się prawdopodobnie na utrzymywanie się wyższych cen żywca wieprzowego w porównaniu z bardzo niskim poziomem z początku 2016 r. Skala wzrostu cen będzie jednak zależała od wielkości eksportu.
Wedłu Eurostat w listopadzie 2016 r. ubito 21,9 mln szt. świń w UE. Ilość ta była podobna do tej sprzed roku. - Biorąc pod uwagę jednak dodatkowy dzień roboczy w listopadzie ubiegłego roku, liczba ubojów w przeliczeniu na dni robocze była o 5% niższa niż w tym samym miesiącu 2015 r. Wielkość ubojów zmalała głównie w Danii (-16%), Holandii (-8%) i Hiszpanii (-1%). Spadek w Danii miał miejsce już drugi miesiąc z rzędu, co jest częściowo związane ze stosowaniem różnych metod sprawozdawczych w 2015 r. i 2016 r. - podaje FAMMU/FAPA. Wyższa liczba ubojów miała natomiast miejsce w Niemczech (+3%) i Polsce (+1%). Wzrosty te jednak były spowodowane dodatkowym dniem roboczym w listopadzie 2016 r. W okresie od stycznia do listopada 2016 r. wyprodukowano 21,2 mln ton wieprzowiny.