Ile będziemy płacić za warzywa i ziemniaki w 2025? Oto co podrożeje
Które warzywa będą drożały, a które potanieją w 2025 roku? Znane są najnowsze prognozy analityków dotyczące rynków rolnych.
Ceny warzyw w 2024 roku - z czego wynikają?
Na poziom cen warzyw wpływają zmiany w ich podaży. Jak zauważają w najnowszym Agro Nawigatorze eksperci z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP, poziom krajowych zbiorów w 2024 roku był zróżnicowany.
Główny Urząd Statystyczny utrzymał w grudniu prognozy krajowych zbiorów warzyw gruntowych w 2024 roku na poziomie 3,8 mln ton. To liczba zbliżona do wyników z 2023 roku. Pogorszyły się jednak prognozy zbiorów niektórych kategorii. Na przykład w przypadku kapusty zbiory mają być niższe o 9 proc., podczas gdy jeszcze we wrześniu szacowano je na -4,5 proc. rok do roku. Z kolei zbiory cebuli mają być wyższe o 7 proc. dzięki zwiększonej powierzchni zasiewów. Większa ma być również produkcja ziemniaków - według szacunków GUS wzrost ma wynieść 6 proc. Podobny poziom odnotowano w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii.
Czytaj też: Popularna ulga dla właścicieli domów po nowemu. Jakie zmiany w 2025 r.?
Ceny warzyw i ziemniaków w 2024 roku
Pod koniec 2024 roku najbardziej wzrosły ceny kapusty. Spadek cen dotyczył z kolei głównie ziemniaków. Jak podał Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w listopadzie 2024 roku ceny skupu kapusty wzrosły rok do roku o 74 proc. W przypadku marchwi i buraków ćwikłowych nastąpiła podwyżka o 28 proc. Cebula była droższa o 2 proc. Spadły natomiast ceny skupu ziemniaków - według danych GUS o 16 proc. do 0,65 zł/kg.
Czytaj też: Zwolnienie lekarskie rolnika: Ile płaci za nie KRUS?
Ile będziemy płacić za warzywa i ziemniaki w 2025?
Według prognoz Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP w 2025 roku ceny kapusty, marchwi i buraków mogą nadal rosnąć. Ceny ziemniaków mają pozostać niższe, jednak spadki cen w 2025 roku zatrzymać może gorsza jakość tych warzyw.
"Oczekujemy, że roczna dynamika cen warzyw utrzyma się przynajmniej do połowy 2025, szczególnie w przypadku warzyw kapustnych i korzeniowych" - czytamy w najnowszym Agro Nawigatorze.
Zdaniem analityków banku na ceny warzyw w 2025 roku będą wpływać takie czynniki jak:
-
wahania w produkcji warzyw ciepłolubnych w krajach UE
-
jakość przechowywanych produktów
-
podaż warzyw wczesnych w kraju, w tym ryzyka pogodowe
Czytaj także: Jak zmienią się ceny pszenicy w 2025 r.? Prognoza ucieszy rolników
- Tagi:
- ciemniaki
- analizy rynkowe
- warzywa
- ceny