Ceny tuczników rekordowo wysokie i optymistyczne prognozy [Zobacz wykres]
Stawki w skupach za żywiec wieprzowy sukcesywnie są podnoszone. Tendencję wzrostową można zauważyć na wykresie poniżej. W tej chwili ceny osiągają najwyższe jak dotąd pułapy. Powodów jest kilka:
- zbliżające się święta Wielkanocne,
- małe w dalszym ciągu ilości towaru na rynku,
- ograniczeniu hodowli za zachodnią granicą.
Biorąc ten ostatni powód pod uwagę, można prognozować, że stawki na wysokim poziomie prawdopodobnie się utrzymają. Choć jak twierdzi Andrzej Podgajny z firmy „Jędrek”, zajmujący się skupem żywca wieprzowego i wołowego „ten rok będzie zagadką”.
Droższe tuczniki na święta
Ceny tuczników wzrastają, co z pewnością cieszy hodowców. Lekkie wahania mogliśmy zaobserwować około 2 - 3 tygodnie temu.
Wynikało to z tego, że wówczas większe zakłady przetwórstwa mięsnego już zaopatrywały się w asortyment przed świętami. Mniejsze ubojnie natomiast nie do końca wiedziały co robić.
- Teraz towar jest dużo droższy niż w inne lata i nikt też nie chce zrobić zapasów takich bardzo drogich, które nie wiadomo czy zejdą, ale ileś towaru na święta też będzie potrzeba - analizuje Andrzej Podgajny.
Rozmówca zwraca uwagę na istotną zależność. Kiedy w Niemczech stawki wzrastają, również krajowe ubojnie je podnoszą.
- Wszyscy muszą wejść na podobny poziom, wtedy każdy coś kupi, a tak to rolnicy pójdą tam, gdzie będzie drożej.
Mniejsza hodowla tuczników nie tylko w Polsce
Temat porównywalnych stawek, o których mówi pan Andrzej, jest tym bardziej istotny, ponieważ tuczników brakuje już nie tylko w Polsce, ale także na Zachodzie. Gdyby zakłady przetwórstwa chciały zaopatrzyć się w większe zapasy, to z pewnością napotkają na ograniczenia.
- Nie jest niespodzianką, że u nas brakuje towaru. Ale na Zachodzie też czuć, że jest go mniej. Przekłada się to w ten sposób, że braki ciężko uzupełniać wieprzowiną zachodnią. A jeżeli już to nie tanio, tak jak to było wcześniej - dodaje Andrzej Podgajny.
Aktualne ceny tuczników w skupach
Po otrzymaniu informacji od przedstawicieli firm skupujących żywiec wieprzowy, największy wzrost cen zauważamy w klasach poubojowych. Od poniedziałku 20 marca w niektórych punktach wzrosły one o kilkadziesiąt groszy na kilogramie. Tuczniki natomiast podniesiono o około 0,10 - 0,20 zł/kg. Na razie stabilnie utrzymują się kwoty za maciorę i knura. Jakie aktualnie obowiązują? Ceny świń wynoszą od 7,50 - 8,50 zł/kg, przy średniej 8,02 zł/kg. Za maciorę z kolei rolnik może dostać 6,00 - 6,50 zł/kg, średnia stawka to 6,32 zł/kg. Za kilogram knura pośrednicy płacą 5,90 - 6,10 zł. Średnia to 6,00 zł/kg. W poubojowej klasie E maksymalne stawki wynoszą nawet 11,00 zł/kg, a minimalne 10,40 zł/kg. Średnia kwota to 10,74 zł/kg.