Ceny tuczników. Co dzieje się na rynku żywca?

Rolnicy mają powód do zadowolenia, bo rosną ceny żywca wieprzowego. Tak wysokich jeszcze nie było. Jaskie stawki proponują w skupach?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naturalnym są wahania na rynku cen trzody chlewnej. Przyglądając się jednak poniższemu wykresowi wyraźnie zauważymy trend zwyżkowy. Aktualnie średnia za tucznika przekroczyła już 8,00 zł za kilogram i wygląda na to, że do weekendu majowego nic niepokojącego się nie wydarzy.
Weekend majowy = wzrost ceny żywca wieprzowego
Weekend majowy oznacza zwiększony popyt na wieprzowinę. Wiąże się to z podwyżkami stawek w skupach, aby sprostać oczekiwaniom rynku. Towaru brakuje i to jest kolejny powód do utrzymania cen na wysokim poziomie.
- Widać zwiększone zainteresowanie przed weekendem majowym. Część ludzi obawiała się, że przed świętami będzie gorzej, bo wyprzedali tuczniki. Towaru za dużo nie ma, dlatego ceny na razie delikatnie w górę - mówi Andrzej Podgajny skupujący trzodę chlewną.
Na razie, mimo wyraźnie zwiększonego popytu i małej ilości świń, podwyżki są nie duże. Obserwując jednak sytuację na rynku trzody, wzrost cen przed świętami, majówką czy Bożym Ciałem jest czymś przewidywalnym. A co później?
- To czy będą w dalszym ciągu rosły, to zależy też od tego, co będzie się działo na Zachodzie, bo jeżeli tam jakiegoś szału cenowego nie będzie, to u nas też to dochodzi do jakiegoś pułapu i stop - dodaje rozmówca.
Na rynku niemieckim, póki co, ceny utrzymują się na stabilnym poziomie, a ilość ubijanych świń jest wystarczająca, by zapewnić ciągłość sprzedaży mięsa.
Aktualne ceny żywca wieprzowego
W bieżącym tygodniu stawki za tuczniki w niektórych skupach wzrosły o 0,10 zł/kg. Aktualnie wahają się one między 8,00 a 8,90 zł/kg, przy średniej 8,17 - 8,30 zł/kg. Za poubojową klasę E z kolei rolnik może dostać 9,80 - 11,30 zł/kg. Średnia stawka to 10,93 zł/kg. W przypadku maciory również notujemy minimalne wzrosty. Obecnie pośrednicy płacą za nią od 6,00 do 6,70 zł/kg, średnia wynosi 6,43 zł/kg. Za knura natomiast ceny oscylują w granicach 6,00 - 6,30 zł/kg, przy średniej 6,13 zł/kg.