Ceny tuczników - ciąg dalszy obniżek
Sytuacja na rynku trzody chlewnej zmienia się jak w kalejdoskopie. Na początku grudnia ubiegłego roku odnotowaliśmy podwyżki cen, a tuż przed świętami je obniżono. W ubojniach tłumaczono, że na ten czas „już się obkupili”. W okresie poświątecznym w niektórych skupach minimalnie je znowu obniżano.
Ceny trzody na początku roku 2023
Nowy 2023 rok rozpoczął się od niekorzystnych informacji. Przedstawiciele firm skupujących trzodę chlewną poinformowali nas o kolejnych spadkach stawek, mimo stabilnych cen na giełdzie. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: dlaczego?
- Też chciałbym wiedzieć - mówi Andrzej Podgajny z firmy „Jędrek”, skupujący trzodę chlewną i bydło.
Inny pośrednik z kolei komentuje to jako „mydlenie rolnikom oczu”. Wahania na rynku żywca wieprzowego nie są zrozumiałe. Ceny zmieniają się tak często, że jeszcze rolnik nie przyzwyczai się do jednej stawki, a już jest ona zmieniona.
Nowy rok - nowe możliwości i nadzieje. Czy przyniesie on jakieś korzystne zmiany na rynku żywca wieprzowego?
- Nikt się chyba nie wypowie jednoznacznie. Ja myślę, że ceny będą na zbliżonym poziomie do tych aktualnych. Wątpię, żebyśmy mieli wyższe rekordy - kontynuuje Andrzej Podgajny, odnosząc się nie tylko do stawek za żywca wieprzowego, ale również wołowego.
Rok 2022 - likwidacja setek stad
Ubiegły rok dla wielu producentów trzody chlewnej był ostatnim rokiem prowadzenia tuczu. Powodów rezygnacji możemy się doszukiwać kilku, począwszy od wirusa ASF, po wysokie ceny nawozów i innych środków do produkcji, na nieopłacalności kończąc.
- U nas też są stada, które się likwidują całkowicie, a są ludzie, którzy przeszli na kontrakty. Zlikwidował ktoś, kto nie musiał tego robić, przeszedł na emeryturę czy ma inne zajęcie. Odpadają te małe gospodarstwa, które i tak były nierentowne. Na naszym terenie jest sporo rolników, których obsługujemy, którzy mieli swoją produkcję, a faktycznie przeszli na kontrakty. Stare budynki po PGR-owskie, które świeciły pustkami, znowu są zapełnione i ktoś tam tuczy tego prosiaczka, tyle tylko, że nie na własny rachunek. Więc mięsa nie braknie. Tyle, że jak nie wyprodukuje go jakiś rolnik mniejszy - indywidualny, to korporacja, ewentualnie braki uzupełnią z Zachodu. Ten temat nigdy nie lubił pustki. Nie będzie ktoś robił tego, to będzie tego mniej czy będzie niedosyt, ale za jakiś czas znowu ta sytuacja obraca się w drugą - kończy pan Andrzej.
Aktualne ceny żywca wieprzowego w skupach
Stawki za tucznika aktualnie wahają się między 6,80 - 7,50 zł/kg, średnia cena to 6,87 - 7,08 zł/kg. W przypadku poubojowej klasy E oscylują one w granicach 9,00 - 9,40 zł/kg, średnia stawka wynosi 9,29 zł/kg. Za kilogram maciory pośrednicy płacą od 4,00 do 5,15 zł/kg. Średnia kwota to 4,90 zł/kg. Za knura natomiast rolnik może otrzymać od 4,50 do 4,70 zł/kg. Średnia stawka to 4,61 zł/kg.