Ceny tuczników - ciąg dalszy obniżek

Sytuacja na rynku trzody chlewnej zmienia się jak w kalejdoskopie. Na początku grudnia ubiegłego roku odnotowaliśmy podwyżki cen, a tuż przed świętami je obniżono. W ubojniach tłumaczono, że na ten czas „już się obkupili”. W okresie poświątecznym w niektórych skupach minimalnie je znowu obniżano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny trzody na początku roku 2023
Nowy 2023 rok rozpoczął się od niekorzystnych informacji. Przedstawiciele firm skupujących trzodę chlewną poinformowali nas o kolejnych spadkach stawek, mimo stabilnych cen na giełdzie. Nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: dlaczego?
- Też chciałbym wiedzieć - mówi Andrzej Podgajny z firmy „Jędrek”, skupujący trzodę chlewną i bydło.
Inny pośrednik z kolei komentuje to jako „mydlenie rolnikom oczu”. Wahania na rynku żywca wieprzowego nie są zrozumiałe. Ceny zmieniają się tak często, że jeszcze rolnik nie przyzwyczai się do jednej stawki, a już jest ona zmieniona.
Nowy rok - nowe możliwości i nadzieje. Czy przyniesie on jakieś korzystne zmiany na rynku żywca wieprzowego?
- Nikt się chyba nie wypowie jednoznacznie. Ja myślę, że ceny będą na zbliżonym poziomie do tych aktualnych. Wątpię, żebyśmy mieli wyższe rekordy - kontynuuje Andrzej Podgajny, odnosząc się nie tylko do stawek za żywca wieprzowego, ale również wołowego.
Rok 2022 - likwidacja setek stad
Ubiegły rok dla wielu producentów trzody chlewnej był ostatnim rokiem prowadzenia tuczu. Powodów rezygnacji możemy się doszukiwać kilku, począwszy od wirusa ASF, po wysokie ceny nawozów i innych środków do produkcji, na nieopłacalności kończąc.
- U nas też są stada, które się likwidują całkowicie, a są ludzie, którzy przeszli na kontrakty. Zlikwidował ktoś, kto nie musiał tego robić, przeszedł na emeryturę czy ma inne zajęcie. Odpadają te małe gospodarstwa, które i tak były nierentowne. Na naszym terenie jest sporo rolników, których obsługujemy, którzy mieli swoją produkcję, a faktycznie przeszli na kontrakty. Stare budynki po PGR-owskie, które świeciły pustkami, znowu są zapełnione i ktoś tam tuczy tego prosiaczka, tyle tylko, że nie na własny rachunek. Więc mięsa nie braknie. Tyle, że jak nie wyprodukuje go jakiś rolnik mniejszy - indywidualny, to korporacja, ewentualnie braki uzupełnią z Zachodu. Ten temat nigdy nie lubił pustki. Nie będzie ktoś robił tego, to będzie tego mniej czy będzie niedosyt, ale za jakiś czas znowu ta sytuacja obraca się w drugą - kończy pan Andrzej.
Aktualne ceny żywca wieprzowego w skupach
Stawki za tucznika aktualnie wahają się między 6,80 - 7,50 zł/kg, średnia cena to 6,87 - 7,08 zł/kg. W przypadku poubojowej klasy E oscylują one w granicach 9,00 - 9,40 zł/kg, średnia stawka wynosi 9,29 zł/kg. Za kilogram maciory pośrednicy płacą od 4,00 do 5,15 zł/kg. Średnia kwota to 4,90 zł/kg. Za knura natomiast rolnik może otrzymać od 4,50 do 4,70 zł/kg. Średnia stawka to 4,61 zł/kg.