Ceny trzody - zamieszanie na rynku. Czerwiec 2021
Mimo, że występują czynniki, które mogłyby przyczynić się do wzrostów cen trzody chlewnej, niestety nie mają one odzwierciedlenia w notowaniach.
Pod koniec maja 2021 jeszcze wszystko wskazywało na to, że ceny trzody chlewnej, które sukcesywnie pięły się w górę nie spadną. Tym bardziej że aktualna sytuacja w Polsce stwarza warunki do tego, aby rolnicy mogli liczyć na wyższe stawki, sprzedając towar na ubój. Także z rynku niemieckiego płyną dobre informacje. Na stronie vezg.de czytamy:
- Panujący popyt zapewnia odpowiednią sprzedaż. Stabilne ceny wieprzowiny to efekt nowego tygodnia uboju.
Niestety mimo luzowania kolejnych obostrzeń gastronomicznych, hotelarskich, pogody sprzyjającej grillowaniu oraz zwyżek na giełdzie niemieckiej VEZG czynniki te nie mają pozytywnego odzwierciedlenia w notowaniach. Na podstawie informacji uzyskanych od firm skupujących trzodę chlewną dowiedzieliśmy się o spadkach cen. Nie są one duże, aczkolwiek nawet obniżki rzędu 0,10 - 0,20 zł/kg nie są dobre.
Przyczyna spadków cen trzody
Według Pawła Sworowskiego z firmy Martrans, zajmującej się skupem trzody chlewnej i bydła w województwie wielkopolskim, nadwyżek towaru na rynku nie ma, ponieważ hodowców świń jest coraz mniej. Jedyną przyczyną obniżki cen, która przychodzi na myśl przedstawicielowi firmy, jest ASF.
- ASF zaczyna przeszkadzać, przez to jest zamieszanie, bo ja tutaj innych powodów nie widzę tej zniżki. Towaru nie ma aż tak dużo, żeby to było spowodowane nadwyżką trzody, a jednak ku zdziwieniu cena w dół, więc jedyny powód, który przychodzi mi na myśl to ASF, który tu blisko nas jest. Nie jest jeszcze tak do końca potwierdzone, ale zamieszanie już jest. Rawicki powiat jest bardzo zagrożony, a w tym rejonie mamy potężną ubojnię, która ubija kilka tysięcy tuczników i skupuje w całej Polsce, więc ta cena wszędzie się zmienia - mówi przedstawiciel firmy Martrans.
Niewielkie spadki odnotowano jednak nie tylko w Wielkopolsce.
Rynek świń, macior i knurów
Do połowy maja notowania tuczników nie przekraczały 5,00 zł/kg, później jednak nastąpiły wzrosty i praktycznie we wszystkich skupach znajdujących się w naszej bazie, ceny osiągnęły pułap 5,00 zł/kg, a najwyższa proponowana oferta wynosiła 5,40 zł/kg. Aktualnie ceny świń oscylują w granicach 4,80 - 5,60 zł/kg żywca. Ta ostatnia kwota dotyczy jednak tylko jednego skupu. Średnia cena natomiast wynosi 5,10 zł/kg. W czwartek 10 czerwca nastąpił spadek cen tuczników rzędu 0,10 - 0,20 zł/kg w pojedynczych skupach w stosunku do cen z poniedziałku 7 czerwca. Obniżki tej samej wielkości odnotowaliśmy w przypadku macior i knurów. Obecnie za kilogram maciory skupy płacą 2,50 - 3,55 zł/kg. Średnia z kolei to 3,27 zł/kg. Stawki za knura natomiast oscylują w granicach 2,00 - 3,10 zł/kg. Średnia wynosi 2,80 zł.