A może hodowla Blonde d’Aquitaine? [ZDJĘCIA]
Rasa Blonde d’Aquitaine powstała we Francji w wyniku krzyżowania Garone, Querey i Pyrenean Blonde, używana przez wieki do prac polowych i pociągowych.
Jest to duże kalibrowo bydło o długim, masywnym ciele, głębokiej klatce piersiowej, szerokich biodrach oraz znakomicie umięśnionych partiach zadu i mocnych kończynach. Typowe umaszczenie to kolor złotej pszenicy, ale może być od białego do wpadającego w czerwień z rozjaśnieniami wokół oczu, pyska i między nogami. Masa ciała dorosłych buhajów dochodzi do 1200 kg, a krów do 1000 kg.
Krowy cechuje wysoka odporność, łagodne usposobienie, dobra mleczność, troska o potomstwo i łatwe porody.
Dobrze się adaptują w różnych strefach klimatycznych i ekstremalnych warunkach. Wydajność rzeźna wynosi od 66% do 70%. Mięso jest delikatne, chude, a kości drobne. Rasa jest przeznaczona do ciężkiego opasu, przy intensywnym żywieniu, wtedy pokazuje swoje zdolności genetyczne, osiągając przyrost 100 gramów na godzinę. Krowy tej rasy mają silny instynkt macierzyński.
- Jeszcze bardziej się wzmaga, gdy całe stado przebywa na pastwisku. Chronią wtedy młode, otaczając je w okręgu i atakują całą grupą. W ten sposób odganiają nieproszonych gości. Tak jak muflona, o którym mówiłem wcześniej - mówi zootechnik z Chrustowa.
- Nory lisów są zawsze rozkopane, a krowy tarzają się w tych miejscach. Gdy chcemy przegonić całe stado z jednego pastwiska na drugie, udaję cielaka - „muczę”. Zwierzęta podnoszą wtedy łby i przemieszczają się w kierunku wydawanego przeze mnie odgłosu - opowiada.