Tuje brązowieją? Zrób nawóz z tych tanich składników z kuchni i spiżarni
Tuje to kategoria roślin szczególnie popularnych w polskich ogrodach. Miłośnicy roślin "wiecznie zielonych" cenią je m.in. za smukłą, elegancką formę i łatwość uprawy. Podobnie jak inne iglaki tuja wymaga generalnie nawożenia na początku i pod koniec sezonu wegetacji. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić w kwietniu, ostatnie jest zalecane na przełomie września i października. W okresie wiosenno-letnim można również stosować domowe odżywki. Ostatnie nawożenie w sezonie jesiennym ma przygotować roślinę do stanu spoczynku poprzez dostarczenie m.in. dawki fosforu i potasu.
Nawóz z drożdży pod tuje
Kluczowe zalety tego preparatu to łatwość przygotowania i bogactwo środków odżywczych. Drożdże piekarskie są cennym źródłem pierwiastków, witamin i minerałów. Domowy nawóz na bazie drożdży dostarczy tujom m.in. fosforu, potasu, żelaza, magnezu i wapnia oraz cennych aminokwasów.
Do przygotowania najprostszej wersji domowego nawozu pod tuje wystarczy kostka drożdży piekarskich o objętości 100 g. Kostkę należy umieścić w pojemniku o objętości do 10 litrów, a następnie zalać ciepłą wodą. Roztwór trzeba dokładnie wymieszać i odstawić na min. 1 godzinę, po tym czasie preparat jest gotowy do użycia. Kolejna opcja to przygotowanie odżywki pod tuje z drożdży fermentowanych. W tym wypadku kostkę drożdży należy zasypać ok. 300 gramami cukru, odstawić na kilka godzin, a następnie zalać 10 litrami ciepłej wody. Roztwór należy odstawić w ciemne miejsce na 7 dni, aby wzbudzić proces fermentacji. Przed podlaniem roślin gotowy preparat trzeba jeszcze rozcieńczyć.
CZYTAJ TAKŻE: Sąsiad domaga się zwrotu połowy kosztów ogrodzenia. Czy trzeba zapłacić?
Jakie warzywa wykorzystać do nawozu pod tuje?
Kolejną, popularną metodą nawożenia tui jest wykorzystanie wody po ugotowaniu warzyw. Najcenniejsze składniki odżywcze można dostarczyć roślinom wykorzystując m.in. wodę po ugotowaniu ziemniaków. Miłośnicy tui używają do nawożenia tych roślin także popularnej “odżywki bananowej”. Zamiast wyrzucać skórkę do kompostownika warto wykorzystać bogactwo jej składników odżywczych, w tym głównie potasu.
Aby przygotować nawóz z banana pod tuje należy pokroić skórkę i zalać ją ciepłą wodą, a następnie odstawić na min. 2 dni (można również przygotować preparat na bazie owocu i skórki). Przed podlewaniem roślin gotowy, odcedzony roztwór należy rozcieńczyć wodą.
Czy tuje lubią nawożenie fusami z kawy?
Kawowe fusy to kolejny, cenny budulec domowych nawozów pod tuje. Fusy z kawy dostarczą tujom składników odżywczych (przede wszystkim azotu), zapewnią lepszą przepuszczalność gleby i pozytywnie wpłyną na optymalny (dla tui) poziom kwasowości gleby. Fusy można wysypywać bezpośrednio pod roślinę, dodawać do kompostu lub wykorzystać jako bazę pod nawóz płynny.
Do przygotowania bazowej wersji “nawozu z kawy pod tuje" wystarczy 1 szklanka fusów. Mieszankę należy rozcieńczyć 10 litrami wody, a gotowym preparatem nawodnić podłoże pod iglakami. Kolejna, prosta metoda to użycie fusów jako sypkiego nawozu do wysypywania bezpośrednio na glebę pod tujami. W trakcie planowania procesu nawożenia warto testować ilość i częstotliwość użycia fusów, w pierwszej kolejności zalecane jest stosowanie małych dawek. Jeżeli roślina zareaguje pozytywnie (wyraźnie odżyje, przyspieszy wzrost), dawkę można stopniowo zwiększać.
CZYTAJ TAKŻE: Podlej tym grudnik, a zakwitnie przed świętami Bożego Narodzenia
Nawożenie tui: Odżywka z żelatyny
W sezonie wiosenno-letnim można przetestować popularną odżywkę z żelatyny, która zasili tuje w azot. Bazą domowej odżywki pod tuje będzie duża łyżka żelatyny, którą należy zalać czterema łyżkami ciepłej wody, a następnie odstawić na kilka minut. Kolejny krok to zalanie napęczniałej żelatyny połową szklanki ciepłej wody. Tak uzyskany roztwór należy mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Otrzymany preparat wymaga dalszego rozcieńczenia trzema szklankami wody o temperaturze pokojowej.