3 miliony bezrobotnych rolników w Polsce?
W programie oficjalnych obchodów znalazły się m.in. uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 100-lecia szkoły, zwiedzanie wystaw towarzyszących jubileuszowi oraz część artystyczna. Ale nie o tym chcemy napisać. Szkoły rolnicze kształcą rzesze młodych rolników oraz okołorolniczych fachowców - a gospodarstw jest coraz mniej. Gdzie będą pracowali?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus podczas obchodów 100-lecia szkoły rolniczej w Dobryszycach podkreslił, że chociaż mamy inną rzeczywistość niż 100 lat temu, to szkoła jest nam tak samo potrzebna.
- Dzisiaj rolnik to także przedsiębiorca. Musi odznaczać się doskonałym, wielokierunkowym wykształceniem. W Polsce pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podlegają 63 szkoły rolnicze, które przekazują wiedzę młodemu pokoleniu. Edukacja to nie tylko udzielanie poprawnych odpowiedzi, ale również zadawanie pytań, ciekawość i odkrywanie świata - zauważył wiceminister Krzysztof Ciecióra.
Można zapytać, co z tego, że mamy coraz więcej dobrze wykształconych rolników, skoro rodzinne gospodarstwa rolne zanikają a tworzą się duże przedsiębiorstwa rolne, które z rodzinnymi gospodarstwami nie mają nic wspólnego.
10% spełeczeństwa jest związana z rolnictwem
Minister Robert Telus zwrócił uwagę na znaczenie kształcenia w zawodach rolniczych, w których pracuje, łącznie z zawodami okołorolniczymi, 10 proc. społeczeństwa. Oznacza to 3 miliony pracowników.
- To jest cała dziedzina gospodarcza. Polska będzie silna, gdy ta dziedzina będzie silna - podkreślił minister i dodał, że będzie silne, jeżeli będzie się rozwijać.
Czy to oznacza, że w przypadku dalszego pogarszania się sytuacji w polskim rolnictwie, czeka nas wzrost bezrobocia właśnie w tej branży?
Tymczasem Główny Urząd Statystyczny opublikował raport podsumowujący koniunkturę w gospodarstwach rolnych w I półroczu 2023 roku, z którego wnynika, że w ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w I półroczu 2023 r. jak i bieżąca (czerwiec 2023 r.) sytuacja gospodarstw rolnych kształtowały się niekorzystnie i gorzej w porównaniu z poprzednim półroczem.
- W I półroczu 2023 r. pogorszenie koniunktury zasygnalizowało 52,4% kierujących gospodarstwami rolnymi, a poprawę około 3,5%. Pozostali uznali, że sytuacja ich gospodarstw nie ulegnie zmianie. W I półroczu 2023 r. rolnicy bardziej pesymistycznie ocenili zarówno zmiany ogólnej sytuacji prowadzonych przez siebie gospodarstw, zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne, jak i zmiany opłacalności produkcji rolniczej w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w II półroczu ub. r - analizuje sytuację Wielkopolska Izba Rolnicza.
Czy w dobie kryzysu w rolnictwie należy rozwijac sieć szkół rolniczych?
Kształcenie i rozwijanie sieci szkół rolniczych ma duże znaczenie, pomimo trudności w branży. Kryzysy podkreślają potrzebę inwestowania w edukację rolników. Dlaczego? Ponieważ edukacja rolnicza przynosi długoterminowe korzyści. Szkolenie rolników w nowoczesnych metodach, technologiach i zrównoważonym zarządzaniu gospodarstwem pomaga zwiększyć efektywność, odporność na kryzysy i konkurencyjność sektora. To także klucz do innowacji, badań i rozwoju, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji rolników. Ponadto, edukacja rolnicza przyciąga młodych ludzi do sektora, co jest ważne dla przyszłości produkcji żywności. Dlatego kontynuowanie inwestycji w szkolnictwo rolnicze jest zasadne, pomimo aktualnych wyzwań branży.
Tylko czy ta wyedukowana młodzież będzie miała gdzie pracować?
- Tagi:
- rolnik