25-lecie Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych [FOTO, WIDEO]
174 firmy członkowskie, w których pracuje 20 tys. osób, i które przynoszą ponad pięć miliardów przychodu... Oto Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych w liczbach.
Instytucja, zrzeszająca zarówno producentów, jak i instytucje związane z "techniczną" stroną branży agro - świętuje w tym roku swoje 25-lecie.
Z tej okazji - w przededniu także walnego zgromadzenia - zorganizowno duże wydarzenie w hotelu Radisson Blu w Sopocie.
ZOBACZ WIDEO:
25-lecie Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rozpoczęło się w toruńskim "Kosmosie"
Całość podzielono na kilka paneli, przed główną galą nie zabrakło m.in. ciekawych wykładów, podsumowań oraz przedstawienia krótkiej historii PIGMiUR.
- Wśród 174 członków, mamy 15 zwyczajnych, 122 nadzwyczajnych i 37 standardowych. Patrząc na Polskę, najwięcej członków pochodzi z województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Północny zachód oraz południowy wschód - tam czeka nas jeszcze duża praca, wiele kilometrów do przejechania. Ale ja tam dojadę - mówił żartobliwie Leszek Weremczuk, wiceprezes zarządu dyrektora zarządzającego PIGMiUR.
Jak wspominał, wszystko rozpoczęło się de facto w roku 1998.
- W 1998 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie w Toruniu, w hotelu Kosmos, którego już nie ma. Został przyjęty pierwszy statut, z kolei w roku 1999 roku nastąpiła rejestracja PIGMiUR oraz organizacja pierwszej edycji wystawy Agro Show, która w tym roku będzie miała 25. edycję - wspominał Leszek Weremczuk.
W pierwszym roku działalności Izba liczyła ok. 100 członków. W roku 2000 PIGMiUR przystąpiła do Krajowej Izby Gospodarczej.
Kolejne lata to dynamiczny rozwój i nowe pomysły - w 2002 roku zorganizowano pierwsze Zielone Agro Show, w roku 2008 otwarto nową siedzibę Izby w Toruniu przy ul. Poznańskiej, w roku 2009 nawiązano współpracę z organizacją CLIMMAR, a w 2015 zorganizowano pierwszą wystawę Mazurskie Agro Show Ostróda.
W roku 2019 Izba wydała książkę Systemy Agrotroniczne, w roku 2020 przystąpiła do Polskiej Izby Przemysłu Targowego, rok później do organizacji CEMA, a w roku 2023 zorganizowała kongres CLIMMAR.
25-lecie PIGMiUR. "Ta organizacja jest wszystkim potrzebna"
Podczas gali 25-lecia wielokrotnie powtarzano, że siłą Izby jest zjednoczenie tak wielu firm. O konieczności wspólnego działania mówił także w swoim przemówieniu Wojciech Bury, prezes PIGMiUR.
- Ta organizacja jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Szczególnie w tych trudnych czasach musimy jak najbardziej się jednoczyć, by wspólnie pokonywać wszelkie trudności - mówił Wojciech Bury, prezes PIGMiUR.
Podkreślał to także wiceprezes.
- Jesteśmy jednością i róbmy wspólnie takie rzeczy, które nas wzmacniają - podkreślał Leszek Weremczuk.
25-lecie PIGMiUR. Statuetki i podziękowania
25-lecie Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych było przede wszystkim okazją do wielu ciepłych wspomnień oraz oczywiście podziękowań.
Podczas uroczystej gali zaprezentowano specjalny film, w którym można było zobaczyć historię Izby, opowiedzianą m.in. przez tych, którzy tworzyli ją właśnie 25 lat temu, a także organizowali pierwsze targi Agro Show, które dziś są jednymi z największych w całej Europie, i co roku biją kolejne rekordy pod względem wystawców oraz odwiedzających.
Po wspomnianym filmie - wręczono specjalne statuetki dla kilkunastu firm, w podziękowaniu za ćwierć wieku członkostwa oraz za wkład w rozwój branży maszyn i urządzeń rolniczych.
Szczególnych podziękowań nie zabrakło także dla Michała Spaczyńskiego, który po 19 latach pracy w Izbie zdecydował się na kontynuację swojej kariery zawodowej poza jej strukturami.
A na koniec części oficjalnej pojawił się oczywiście okolicznościowy tort na 25-lecie PIGMiUR oraz 25-lecie Agro Show.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z 25-LECIA PIGMIUR
CZYTAJ TAKŻE: Sporo wiedzy o rolnictwie precyzyjnym. Za nami wiosenne warsztaty z agrotroniki