200 tys. kur do utylizacji. Kolejne ogniska grypy ptaków
Jeszcze w ciągu ostatnich dwóch tygodni informowaliśmy o wykryciu kilku ognisk grypy ptaków w woj. wielkopolskim, w związku z którymi zutylizowano spore stada ptaków.
W jednym gospodarstwie trzeba było wybić aż 1,4 mln kur. Pojawiły się kolejne doniesienia o ogniskach. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, pod koniec października 34 ognisko HPAI zostało stwierdzone w gospodarstwie utrzymującym 4285 kaczek rzeźnych zlokalizowanym w miejscowości Miłosław, gmina Miłosław, powiat wrzesiński.
Kolejne, 35 ognisko wykryto natomiast w gospodarstwie posiadającym stado wynoszące aż 205 901 kur niosek. Gospodarstwo to zlokalizowane jest w miejscowości Zielniczki, gmina Środa Wielkopolska, powiat średzki.
Obydwa ogniska wykryto w woj. wielkopolskim.
Co jest niepokojące wykryto pierwszy przypadek wirusa ptasiej grypy u świni. O sprawie poinformował oficjalnie pod koniec października Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).
Czy doniesienia o wybucach ognisk grypy ptaków wpłyną na rynek drobiu i przyczynią się do wzrostu cen jaj? Na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.
Czy można zabezpieczyć swoje stado przed wirusem grypy ptaków? Zdaniem specjalistów z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach najskuteczniejszą formą ochrony jest bioasekuracja. Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:
- zabezpieczyć budynki, wybiegi, miejsca przechowywania pasz oraz miejsca karmienia i pojenia przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
- nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
- do pojenia drobiu nie wykorzystywać wody ze zbiorników wodnych i rzek, do których mają dostęp dzikie ptaki,
- wyłożyć maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków inwentarskich oraz przy wjazdach i wyjazdach z gospodarstwa oraz utrzymywać je w stanie zapewniającym
- skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego,
- stosować odzież i obuwie ochronne, przeznaczone wyłącznie do wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,
- stosować zasady higieny osobistej, w tym mycia i dezynfekcji rąk przed każdym wejściem i wyjściem do i z budynków inwentarskich,
- używać oczyszczonego i odkażonego sprzętu i narzędzi,
- zabezpieczyć przed dostępem dzikiego ptactwa słomę, która będzie wykorzystywana jako ściółka,
- do obsługi drobiu nie zatrudniać pracowników posiadających własny drób,
- osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne nie powinny wykonywać czynności związanych z obsługą drobiu,
- na teren gospodarstwa utrzymującego drób nie można wnosić (przywozić) zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych,
- należy dokonywać codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.
Czytaj także: Drób ma przyszłość. Warto się przestawić, ale trzeba uważać
- Tagi:
- kury nioski
- grypa ptaków