Koronawirus. 10 mld zł wsparcia dla firm i rolników?
Taka kwota, według nowego projektu ustawy, ma zostać zabezpieczona na wsparcie tych, którzy stracą najwięcej w wyniku pandemii.
Jest projekt ustawy o pomocy państwa dla przedsiębiorców i rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Twórcami dokumentu, który do Sejmu wpłynął 11 marca, jest Klub Parlamentarny Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15.
"Nadzwyczajne okoliczności wymagają nadzwyczajnych środków. Epidemia może wywołać reperkusje gospodarcze. Możliwe są pesymistyczne scenariusze, w których zamykane zostają szkoły, instytucje publiczne, czy firmy. Należy wprowadzić rozwiązania legislacyjne, które ograniczą potencjalne negatywne skutki dla polskich firm i rolników" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Niestety wiele z przewidywań sprawdziło się. Szkoły, restauracje, galerie handlowe zostały zamknięte. Występujący na wszystkich kontynentach koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 może bardzo negatywnie wpłynąć na gospodarkę i płynność finansową wielu przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych.
A, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, dotychczas nie uregulowano pomocy "dla przedsiębiorców oraz rolników, którzy już odczuwają negatywne skutki ekonomiczne związane z występowaniem COVID-19".
"Celem proponowanej regulacji jest wprowadzenie rozwiązań wspierających zatrudnienie bezpośrednią pomocą finansową na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami przez przedsiębiorców, u których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej, oraz określenie zasad dofinansowania z Funduszu Pracy kosztów szkolenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy" - argumentują projektodawcy.
Projekt zakłada wsparcie dla firm w postaci udzielania pomocy pieniężnej do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami czy na zatrudnienie ludzi na zastępstwa za chorych pracowników. Wsparcie dotyczyć miałoby także rolników.
Na Fundusz Pracy miałaby być przeznaczona kwota 10 mld zł.
W projekcie znalazł się zapis, zgodnie z którym miałyby być wprowadzone dodatkowe środki dla przedsiębiorców na: zatrudnienie pracownika na tzw. zastępstwo, w sytuacji, gdy pracownik został poddany przymusowej kwarantannie czy hospitalizacji.
"Środki, które otrzyma przedsiębiorca, będą mogły być przeznaczone na zastępstwo, które w sytuacji większej ilości pracowników przebywających na przymusowych badaniach może okazać się niezbędna dla zachowania ciągłości funkcjonowania przedsiębiorca" - dodają projektodawcy.
A co w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego?
Rolnikowi, domownikowi, pomocnikowi rolnika w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorowi epidemiologicznemu lub hospitalizacją w związku z COVID-19 powinien przysługiwać zasiłek w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
"Szczególnie rodzinne gospodarstwa są narażone na zaprzestanie produkcji w sytuacji, gdy rolnik prowadzi je sam lub ze współmałżonkiem. Przymusowa hospitalizacja może wpłynąć szczególnie negatywnie na gospodarstwa związane z chowem zwierząt" - argumentuje projektodawca.
Czytaj także: Koronawirus. Pomoc żywnościowa dla osób objętych kwarantanną