Zrezygnowali ze świń, postawili na produkcję roślinną [ZDJĘCIA]
Terminowe zabiegi i dobre odmiany
W tym gospodarstwie stosuje się najnowsze zalecenia naukowców w zakresie doboru odmian i uprawy roślin. Intensywne nawożenie, terminowe zabiegi agrotechniczne i dobre odmiany roślin – to główne czynniki decydujące o wysokich plonach. – Od trzech lat nie stosujemy własnego materiału siewnego, tylko ziarno kwalifikowane- mówi Rafał Ortyl. Także całość upraw w gospodarstwie, co roku, jest ubezpieczana od gradu czy klęsk żywiołowych. Rolnicy stale prowadzą doświadczenia nawozowe i badania gleb we współpracy z Grupą Azoty.
Problemem jest rozdrobnienie działek, których w sumie jest około 35. Najdalsza działka położona 11 km od siedziby gospodarstwa, pozostałe ¾ gruntów leży w obrębie do 4 km od gospodarstwa. Największa działka ma już prawie 18 ha w jednym kawałku. Powoli, poprzez zakup i dzierżawę, działki są komasowane, na razie na urzędową komasację gruntów w okolicy nie ma szans.
Zarówno pan Andrzej jak i jego syn Rafał działają dużo społecznie na rzecz swojej „Małej Ojczyzny”. Andrzej Ortyl na co dzień jest członkiem Koła Łowieckiego nr 32 „Zaborze” w Annopolu, przez trzy kadencje był radnym Rady Gminy Annopol. Rafał Ortyl był jednym z nominowanych w Plebiscycie Rolnik Lubelszczyzny Roku 2016 organizowanym przez Dziennik Wschodni.
W roku 2017 otrzymał wyróżnienie od Starosty i Kraśnickiej Izby Gospodarczej w konkursie „Dobre bo Kraśnickie” w kategorii Rolnik Indywidualny. Drugą pasją pana Rafała jest muzyka. Od dziesięciu lat jest organistą w parafii św. Małgorzaty i św. Mikołaja w Świeciechowie. Warto dodać, że parafia ta została założona w 1223 roku, jest jedną z najstarszych w archidiecezji lubelskiej. Za trzy lata parafia będzie obchodzić okrągłą rocznicę - 800 lat powstania, co jest dumą dla jej mieszkańców. Miejscowość słynie też z pasiastego krzemienia świeciechowskiego.
Krzemienie nakrapiane, barwy szarej, występują w opokach kredowych wieku turońskiego na obszarze antykliny rachowskiej i gościeradowskiej, między Annopolem, Świeciechowem Poduchownym (dawniej Świeciechów-Lasek), Wymysłowem i Wólką Gościeradowską Najliczniejsze odsłonięcia tych krzemieni występują w Świeciechowie Poduchownym na skraju wzgórza, zbudowanego z opok zawierających czerty płytowe i ławice dwóch rodzajów krzemienia – szarego jasnonakrapianego i czarnego. Chociaż Świeciechów leży na obszarze zaliczanym do krawędzi Wyżyny Lubelskiej, to jego podłoże należy do obrzeżenia permo-mezozoicznego Gór Świętokrzyskich.
Tak jak cechą rozpoznawczą krzemieni pasiastych są piękne desenie, tak charakterystycznym walorem krzemieni świeciechowskich i gościeradowskich są jasne kropki i plamki nierównomiernie rozproszone w szarej masie krzemionki. Historia badań Krzemienie turońskie tego obszaru zostały odkryte w 1923 roku przez geologa Jana Samsonowicza, który dokonał ich wstępnej analizy makroskopowej oraz złożowej. Naukowiec opisał rejon Świeciechowa, jako główne miejsce eksploatacji prahistorycznej krzemienia.