Jak wyprodukować ziarno owsa o wysokiej gęstości?
Owies - na jakich stanowiskach siać?
Owies polecany jest na wszystkie gleby, oprócz bardzo lekkich, suchych piasków oraz gleb o wadliwych stosunkach wodnych. - Odpowiednie dla tej rośliny są gleby kompleksu żytniego bardzo dobrego i żytniego dobrego oraz kompleksów górskich - wylicza Karolina Madajska. Dodaje jednocześnie, że na glebach kompleksów pszennych owies może być uprawiany jako roślina o charakterze fitosanitarnym w zmianowaniach zbożowych.
Owies toleruje szeroki zakres odczynu (4,5 - 7,2). Pomimo wyższej tolerancji na kwaśne pH, kluczowa w przypadku tej rośliny jest jednak mobilność oraz dostępność składników pokarmowych. Owies toleruje także wiosenne przymrozki. Roślina ta kiełkuje już w temp. ok. 2° C. Możliwy jest jej siew w mniej ogrzaną glebę. Wówczas jednak należy uwzględnić to, że dostępność i pobieranie pierwiastków w niskich temperaturach są obniżone.
Owies wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza w okresie od strzelania w źdźbło do kłoszenia. - Gatunek ten bardzo dobrze wykorzystuje jednak zasoby wody zgromadzone w okresie zimowym, dzięki temu tworzy rozbudowany system korzeniowy, co wpływa na mniejszą podatność na wyleganie - wyjaśnia specjalistka. - W technologii uprawy owsa najważniejsze jest dobranie zabiegów uprawowych, które zmniejszają parowanie wody z powierzchni gleby oraz przyspieszają jej ogrzewanie - podkreśla.
Owies - co jest dobrym przedplonem?
Odpowiednim przedplonem dla owsa są: buraki cukrowe i pastewne, wieloletnie rośliny motylkowe, a także późne odmiany ziemniaków. - Ze zbóż najlepszym przedplonem jest z kolei żyto, a także kukurydza, najgorszym natomiast jęczmień - wskazuje nasza rozmówczyni.
Owies - jak gęsto siać?
Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała gęstość siewu powoduje obniżkę plonu. - W praktyce często stosuje się zbyt wysokie normy wysiewu, co powoduje większe porażenie chorobami, większą podatność na wyleganie oraz prowadzi do zmniejszenia masy 1000 ziaren - mówi Karolina Madajska. Zaznacza przy tym, że obsada nasion (w doświadczeniach COBORU) jest zależna od kompleksu rolniczej przydatności gleby. - Na kompleksach 1, 2, 4,10 stosuje się obsadę 450 szt./m2; pozostałe - 500 szt./m2. W przypadku opóźnionych siewów lub gorszych warunków (przedplon, susza) zaleca się niewielkie odstępstwa, zwiększając obsadę o kilka procent - informuje ekspertka.
Owies - kiedy siać?
Owies to roślina dnia długiego. Z tego też względu zalecany jest jak najwcześniejszy termin siewu. - Pozwala to na wykorzystanie zapasu wody zimowej zgromadzonej w glebie, co wpływa na lepsze ukorzenienie, odporność na wyleganie oraz większą liczbę kłosków w wiesze, a przede wszystkim wyższy plon - wylicza specjalistka. Wspomina jednocześnie o tym, że najbardziej korzystnym terminem siewu w większości rejonów naszego kraju jest druga połowa marca lub początek kwietnia.
Owies - jakie wymagania względem nawożenia?
Owies bardziej niż żyto czy pszenica ozima reaguje na niedobór fosforu. Najbardziej ze wszystkich zbóż potrzebuje jednak potasu. - Dawki NPK zależą oczywiście od zasobności gleby i planowanego plonu - podkreśla nasza rozmówczyni. Owies nawożony zbyt wielkimi dawkami azotu posiada skłonność do wylegania. - Gatunek ten jest również wrażliwy na niedobór miedzi czy manganu, dlatego nawożenie mikroelementami, zwłaszcza przy stosowaniu wysokich dawek azotu, jest niezbędne - uczula ekspertka. - Owies mniejszą wrażliwość wykazuje względem cynku i molibdenu - dodaje.