Zatrzymać wodę. Będą pieniądze na zbiorniki retencyjne?
15 tysięcy złotych na budowę jednego zbiornika retencyjnego - prawdopodobnie na takie wsparcie będą mogli liczyć już wkrótce rolnicy.
Podczas grudniowej konferencji prasowej wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował o finalizowaniu prac związanych z rozporządzeniem dotyczącym budowy zbiorników retencyjnych w gospodarstwach rolnych. Zbiorniki te będą mogły mieć powierzchnie nie większą niż 0,5 ha i głębokość do 3 metrów. Planowane jest wsparcie ich budowy do kwoty 15 tysięcy złotych na 1 zbiornik. Jednocześnie trwają prace nad uproszczeniem procedur związanych z budową zbiorników retencyjnych w gospodarstwach. Co warto wiedzieć o retencji?
Cykliczne okresy niedoborów wody powodują, że rolnicy zmuszeni są do zmiany gospodarowania na obszarach rolniczych. Retencja najczęściej kojarzy się z magazynowaniem wody w tzw. zbiornikach retencyjnych. Jednak jest to pojęcie znacznie szersze zawierające w sobie szereg działań mających na celu magazynowanie wody i jej maksymalne wykorzystanie, w tym retencjonowanie w różnej wielkości zbiornikach. Magazynowanie wody - czy to w sposób sztuczny, czy - naturalny zależy od wielu czynników.
Retencja krajobrazowa
W zależności od ukształtowania terenu, jego zagospodarowania i użytkowania oraz roślinności mówimy o retencji krajobrazowej.
- Zwiększenie zdolności magazynowania wody polega głównie na ograniczeniu powierzchniowego spływu wody roztopowej i po opadowej za pomocą tworzenia różnych barier. Spowolnienie oraz zahamowanie odpływu wody z powierzchni terenu powoduje wsiąkanie (infiltrację) większej części wody w podłoże, co zasila również cieki wodne i głębsze warstwy gleby - mówi Marta Ceglarek, specjalista z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Spore znaczenie mają lasy. Las wyrównuje odpływ, akumulując wodę do momentu całkowitej intercepcji (chwilowe zatrzymanie się wody opadowej na powierzchni liści, konarów, pni drzew i pędów roślin) i nasycenia podszytu, runa i ściółki, a dopiero potem następuje spływ powierzchniowy. Odpływ wody z lasu jest więc wyraźnie opóźniony w porównaniu z odpływem z obszarów niezalesionych. Im większy obszar zlewni jest zalesiony i im bardziej naturalny charakter ma las (mieszany o wielopiętrowej strukturze), tym jego oddziaływanie na bilans wody jest większe. - Obserwacje z ostatnich lat wskazują, że zmniejszają się zasoby wody w lasach, co wymaga podejmowania działań związanych z małą retencją - wskazuje specjalistka z WIR. Korzystny wpływ na ograniczenie spływu powierzchniowego mają zabiegi przeciwerozyjne między innymi: zmniejszenie spadków poprzez tworzone tarasy, nasadzenia pasów drzew i krzewów, wzajemny układ pól ornych i użytków zielonych itp.
O rodzajach renetcji wodnych i ich znaczeniu na str. 2