100 lat temu Claas zgłosił pierwszy patent. Co to było?
Aparat wiążący do skonstruowanej wówczas maszyny do wiązania słomy był pierwszym patentem zgłoszonym przez firmę Claas dokładnie 100 lat temu.
Opracowany przez Claas-a w 1923 roku "hak supłacza z wargą górną o ograniczonym zakresie ruchu" - patent nr 414212 jako pionierskie rozwiązanie ukształtował technologię pras i na długie dziesięciolecia także logo firmy.
Pierwszy patent Claas-a. Kiedy wyprodukowano pierwszą maszynę?
Pierwszy patent Claas zgłosił jednak już dwa lata wcześniej - w 1921 roku. Był to aparat wiążący, który początkowo stosowany był w maszynach do wiązania słomy. To właśnie takie urządzenie było było pierwszym produktem założonego w 1913 roku przedsiębiorstwa rodzinnego. Niedługo później pojawiła się prasa do słomy. Obie maszyny zostały skonstruowane do pracy w połączniu z młocarniami.
Claas. Pierwszy patent - kiedy przyszedł czas na rewolucję?
W 1934 roku, marka Claas stworzyła prasę zbierającą, która była rewolucją na rynku europejskim i zupełnie zmieniła metody zbioru słomy i siana. Od tamtej pory możłiwe było kompaktowe zbieranie i załadunek plonu za pomocą maszyny.
Kolejnymi kamieniami milowymi w historii firmy były: prasa zbierająca wysokiego zgniotu HD z 1953 r., prasa z tłokiem ślizgowym Markant z 1967 r. i wreszcie wprowadzona w 1988 r. prasa Quadrant, która do dziś w samych Niemczech została sprzedana w liczbie ponad 5500. Tym samym jest to najczęściej spotykana maszyna tego typu w tym kraju.
Ponad milion supłaczy Claas na rynku
Począwszy od maszyny do wiązania słomy, poprzez prasy wysokiego zgniotu Markant i Maximum, aż do dzisiejszych pras kostkujących Quadrant, firma Claas wprowadziła na rynek już ponad milion supłaczy. Do dziś są one opracowywane i produkowane w 100% we własnym zakresie. Ostatni duży krok naprzód w ich rozwoju nastąpił w 2015 roku. Opracowano wtedy nowy hak supłacza wraz z płytą zaciskającą. Elementy te w nowej formie umożliwiły stosowanie grubszych sznurków oraz dodatkowo zwiększyły niezawodność wiązania.
ZOBACZ TAKŻE: Prasy wielkogabarytowe. Wielu operatorów bagatelizuje te czynności. O co chodzi?
- Tagi:
- Claas