Synoptycy nie mają dobrych wieści. Najnowsza prognoza pogody na 5 tygodni

Choć prognozy długoterminowe pozwalają orientacyjnie określić, jakich warunków atmosferycznych można spodziewać się w najbliższym czasie, są to jednak przewidywania o charakterze eksperymentalnym. Jak informuje IMGW, mogą zmienić się na przykład przez wystąpienie nagłych zjawisk meteorologicznych oraz różnorodność założeń fizycznych, równań matematycznych oraz statystycznych. Na stronach serwisu dostępna jest prognoza na najbliższych 5 tygodni. Czego można się spodziewać?
Czytaj też: Kiedy wrócą przymrozki i śnieg? Nowa prognoza pogody nie zostawia złudzeń
Marzec będzie cieplejszy, ale początek kwietnia może zaskoczyć
5-tygodniowa prognoza IMGW to informacje o anomalii średniej temperatury powietrza względem lat 1991–2020. Określana jest ona na podstawie norm klimatycznych we wskazanym 30-letnim okresie. Dane te wskazują, jakie jest odchylenie prognozowanej średniej temperatury powietrza w analizowanym okresie od średniej tygodniowej temperatury ze wskazanego okresu referencyjnego.
Tydzień od 10 do 16 marca będzie na przeważającym obszarze kraju cieplejszy niż w okresie referencyjnym. Na południowym wschodzie średnia temperatura może być wyższa nawet o 3,5 stopnia Celsjusza. Z kolei na zachodzie i północnym zachodzie będzie chłodniej. Tydzień od 17 do 23 marca znowu w niemal całej Polsce powyżej normy, jednak nie tak znacznie, największe jej przekroczenie – 1,2 stopnia Celsjusza – będzie miało miejsce na północnym wschodzie. Tylko na południowym zachodzie i w rejonach podgórskich anomalia średniej temperatury będzie poniżej normy (odpowiednio -0,5 oraz -0,1 stopnia). Ostatni tydzień marca (24–30 marca) w całym kraju powyżej normy, największa wartość anomalii – 2,2 stopnia Celsjusza – ponownie na północnym wschodzie.
Z kolei pierwsze tygodnie kwietnia zapowiadają się albo mniej niż 1 stopień powyżej, albo mniej niż jeden stopień poniżej normy. Od 31 marca do 6 kwietnia anomalia średniej temperatury będzie powyżej normy na wschodzie kraju, poniżej normy – w zachodniej części. Miejscami na zachodzie średnia temperatura może być niższa o 1,3 stopnia. Od 7 do 13 kwietnia powyżej normy (maksymalnie 0,9 stopnia Celsjusza) na przeważającym obszarze kraju, w normie lub poniżej normy (maksymalnie -6 stopni Celsjusza) na zachodzie.
Najbliższe tygodnie marca będą chłodniejsze?
Aktualnie na terenie całego kraju jest ciepło i słonecznie, temperatura sięga nawet 18 stopni. Jak jednak wskazuje prognoza IMGW, temperatury spadną i na tak wysokie, jak obecnie możemy jeszcze chwilę poczekać.
W tygodniu od 10 do 16 marca średnia temperatura maksymalna będzie najwyższa na południu i południowym wschodzie – 10 stopni, na północy i w rejonach podgórskich – 6 stopni. Możliwe również przymrozki, średnia temperatura minimalna na północy i północnym wschodzie wynieść może -1 stopień. Może też padać deszcz – głównie w południowej części Polski.
Średnia temperatura maksymalna w tygodniu od 17 do 23 marca będzie zbliżona do tygodnia poprzedniego – maksymalnie 10 stopni na zachodzie, południowym zachodzie oraz południowym wschodzie. Na północy kraju średnio 7 stopni. Chłodniej we wschodniej części kraju, gdzie średnia minimalna temperatura wyniesie od -1 do 0 stopni Celsjusza. Nieznaczne opady możliwe w całym kraju.
Ostatni tydzień marca nieco cieplejszy – od 24 do 30 marca średnia temperatura maksymalna na terenie niemal całego kraju przekroczy 10 stopni, najcieplej – 12 stopni – w części południowej, najchłodniej – 8 stopni – na północy. Średniej minimalnej temperatury poniżej zera można spodziewać się tylko w rejonach podgórskich (-1 stopień), najchłodniej – 1 stopnień – na północnym wschodzie. Deszcz może popadać w całym kraju, nie są jednak przewidywane duże sumy opadów, maksymalnie 10 milimetrów na południu.
Czytaj też: Kiedy kosić trawę po zimie? Nie za wcześnie i nie za późno. Oto najlepszy termin
Prognoza na pierwszą połowę kwietnia
Przewidywania IMGW obejmują również dwa pierwsze tygodnie kwietnia. W tygodniu od 31 marca do 6 kwietnia średnia temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni w rejonach podgórskich, 9 na północy kraju, do 12 stopni na południu, w centrum i miejscami na zachodzie. Średnia minimalna temperatura w całym kraju powyżej zera – maksymalnie 4 stopnie na północy oraz południowym zachodzie i południowym wschodzie. Prognozowane są również nieznaczne opady deszczu w całym kraju.
Od 7 do 13 kwietnia średnia temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni na północy i w rejonach podgórskich do 13 stopni na południowym zachodzie oraz południowym wschodzie. Średnia temperatura minimalna z kolei wyniesie 2 stopnie na północnym wschodzie oraz od 3 do 4 stopni na pozostałym obszarze kraju. Zimniej tylko w rejonach podgórskich – średnio 0 stopni. Może także padać deszcz, głównie na południu kraju.