Jagodowe Trendy 2024. Co mówili producenci owoców?
Województwo lubelskie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem produkcji owoców z krzewów i plantacji jagodowych oraz trzecie miejsce pod względem produkcji owoców z drzew.
W tym regionie jest największa w Polsce powierzchnia upraw malin, porzeczki oraz agrestu. W skali kraju Lubelszczyzna zajmuje też drugie miejsce pod względem powierzchni upraw truskawek oraz trzecie w powierzchni upraw drzew owocowych w sadach. Maliny z Lubelszczyzny stanowią około 75% krajowej produkcji, porzeczki - 45%, a agrest 40%.
Jagodowe Trendy 2024. Mówili o tańszych owocach z Ukrainy i spoza UE
– Obecnie mamy specyficzny okres w produkcji owoców jagodowych. Ostatnie lata przyniosły silną konkurencję ze strony Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej, które dostarczają na rynek tańsze owoce, często nie są one produkowane zgodnie z normami obowiązującymi w UE – zauważa Marian Smentek, organizator i jeden z pomysłodawców konferencji, członek Zarządu Związku Sadowników RP.
Do tego zmienia się trend opłacalności produkcji, uprawa gatunków jagodowych z myślą o przetwórstwie bywa nieopłacalna. Wciąż aktualne są także problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości osób chętnych do pracy.
– Natomiast produkcja owoców deserowych, o której wiele mówiliśmy na Jagodowych Trendach, otwiera nowe możliwości. Choć wiąże się z wyższymi kosztami produkcji, wiele osób korzystających z wiedzy przekazywanej m.in. na tego rodzaju konferencjach, już zarabia na uprawie ukierunkowanej na rynek deserowy. Upowszechnia się uprawa malin w tunelach - dodaje Marian Smentek.
Dlaczego producenci owoców założyli związek?
Z inicjatywy sadowników regionu grójeckiego został powołany do życia w maju 1999 roku Związek Sadowników Mazowsza z siedzibą w Grójcu. Związek jest organizacją apolityczną, dobrowolną, samorządną o celach niezarobkowych, działającą na rzecz i w interesie sadowników.
W 2002 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów, na którym wybrano prezesa Zarządu Głównego - Mirosława Maliszewskiego, od 2005 roku posła na Sejm RP. Zmieniono także nazwę stowarzyszenia na Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej i tak jest do tej pory.
Głównymi celami działania związku są: promowanie spożycia owoców i zdrowego odżywiania, prowadzenie doradztwa w zakresie produkcji sadowniczej, podejmowanie działań mających na celu tworzenie trwałych podstaw prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych dla umocnienia polskiego sadownictwa oraz ich integracji w obrębie rynku Unii Europejskiej, upowszechnianie wiedzy technologicznej, ekonomicznej i prawnej związanej z branżą sadowniczą, opiniowanie i wypowiadanie się w sprawach dotyczących sadowników i inne.
Związek realizuje swoje cele poprzez: współpracę z organami administracji rządowej, terenowej i samorządowej, organizowanie wystaw, odczytów, seminariów, imprez kulturalno - oświatowych, obronę interesów zawodowych sadowników.
O owocach miękkich w zagłębiu malinowym
Przed 20 laty, gwałtowny spadek cen na produkty ogrodnicze spowodował konsolidację środowiska i zdecydowany protest przeciw zaistniałej sytuacji. Pomysł zorganizowania Konferencji Sadowniczej w Kraśniku był jednym z elementów rozmowy o owocach miękkich, o aktualnej sytuacji oraz kierunkach, w jakim powinna zmierzać produkcja.
Miejsce zorganizowania spotkania też nie jest przypadkowe, gdyż wiąże się z powiatem kraśnickim, na którego terenie w 1974 roku założone zostały pierwsze plantacje malin na rusztowaniach. Twórcą lubelskiego zagłębia malinowego jest Zygmunt Krawiec, który w miejscowości Majdan Bobowski, gmina Urzędów wdrażał swój pomysł. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój produkcji malin na Lubelszczyźnie.
Obecnie tylko w gminie Urzędów maliny uprawiane są na powierzchni ponad 1270 ha. W całym kraju obejmują one areał około 21 tysięcy ha. Dało to wielki skok kulturowy i ekonomiczny rejonom, gdzie ze względu na duże rozdrobnienie gospodarstw, uprawa maliny stała się nową jakością i szansą rozwoju drobnych gospodarstw rolnych.
Od początku związek współpracuje z Sadowniczym Zakładem Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa Brzezna Sp. z o.o. i Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 2008 roku nawiązana została współpraca z kadrą naukową Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – Katedrą Sadownictwa, z której wywodzi się koordynator programowy konferencji – dr Paweł Krawiec pracownik naukowy UP w Lublinie i producent owoców miękkich. Co roku w konferencji uczestniczy kilkaset osób.
Gdzie sprzedać deserowe owoce jagodowe?
Głównymi tematami tegorocznej konferencji były: deserowe owoce jagodowe - jak i gdzie je sprzedać, nowe i perspektywiczne odmiany malin, globalizacja rynku malin- wnioski po konferencji IRO w Chinach, jak Peru stało się największym eksporterem borówek ?, wpływ zmian klimatycznych na szkodniki roślin jagodowych, maliny dla przetwórstwa - oczekiwania rynku.
CZYTAJ TAKŻE: Ten rolnik ekologiczny uzyskuje imponujące plony! Jak to robi? [VIDEO]