Omacnica prosowianka już daje o sobie znać!
Informuje o tym w specjalnym komunikacie Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu na Platformie Sygnalizacji Agrofagów.
Omacnica prosowianka - żerowanie
Omacnica prosowianka uszkadza wszystkie podgatunki kukurydzy, w szczególności - słodką (cukrową), koński ząb i szklistą.
- Jest to jedyny szkodnik tej rośliny, który uszkadza niemal wszystkie nadziemne części roślin. Najgroźniejsze jest bezpośrednie wyjadanie ziarna z kolb, podgryzanie kolb u nasady, a także żerowanie w łodygach prowadzące do złomów łodyg powyżej i poniżej kolby - opisuje IOR - PIB.
Zwraca jednocześnie uwagę na to, że żerowanie gąsienic jest ważnym czynnikiem sprzyjającym porażaniu roślin przez grzyby rodzaju Fusarium, wywołujące fuzariozę kolb oraz zgniliznę korzeni i zgorzel podstawy łodygi.
Rekordowe wczesne pojawy motyli omacnicy prosowianki
W tym roku obserwuje się wyjątkowo wczesne, wręcz rekordowo wczesne pojawy motyli omaciny prosowianki, na plantacjach kukurydzy. Pierwsze potwierdzone zgłoszenie pojawu osobnika dorosłego w pułapce świetlnej pochodzi z 22 maja ze Skrzelewa (woj. mazowieckie).
- Tak wczesny nalot imago nigdy w Polsce do tej pory nie był notowany. Jest to najprawdopodobniej efekt oddziaływania wysokich temperatur, które przyspieszyły przepoczwarczanie się części osobników zimujących w stadium gąsienicy w resztkach pożniwnych. W momencie wylotu motyla, kukurydza miała zaledwie 4-6 liści - zaznacza IOR PIB.
Potwierdzeniem, że warunki pogodowe w niektórych regionach Polski przyśpieszyły rozwój szkodnika, który zazwyczaj nalatywał na plantacje kukurydzy dopiero od drugiej dekady czerwca, jest obserwacja na pułapkę świetlną w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie w 28 maja odłowiono pierwsze 2 samice tego gatunku.
Instytut zwraca uwagę na to, że odłowy pierwszych osobników w centralnej i północnej Polsce wskazują na konieczność wystawienia we wszystkich regionach kraju pułapek do odłowu motyli.
- Mogą to być pułapki feromonowe, jednakże rekomenduje się stosowanie świetlnych, które choć pracochłonne, to są precyzyjniejsze i dodatkowo odławiają osobniki obojga płci - zaznacza IOR PIB.
Rozpoczęcie monitoringu obecności omacnicy prosowianki w uprawach kukurydzy jest niezbędne dla ustalenia optymalnego terminu aplikacji biopreparatów bądź środków chemicznych, tak w kukurydzy pastewnej, jak również w zasiewach kukurydzy cukrowej i innych podgatunków tej rośliny.
Czym zwalczyć omacnicę prosowiankę?
Do biologicznego zwalczania jaj omacnicy prosowianki można wykorzystać w tym roku biopreparaty zawierające kruszynka (Trichogramma ssp.).
- Zwykle wykonuje się 2 introdukcje w kukurydzy pastewnej, a w kukurydzy cukrowej, w zależności od stopnia zagrożenia, nawet do 3-4. Okresową kolonizację pól kukurydzy z wykorzystaniem kruszynka rozpoczyna się z chwilą wykrycia pierwszych osobników omacnicy w uprawach (najlepiej samic). Drugie wyłożenie najczęściej przypada 7-10 dni po pierwszym, a trzecie i czwarte zwykle po kolejnych 7 dniach - opisuje Instytut.
Na plantacjach kukurydzy słodkiej do zwalczania wylęgających się gąsienic można stosować zarejestrowane biopreparaty mikrobiologiczne oparte o bakterię owadobójczą Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki. Aplikuje się je nalistnie w czasie licznego i masowego wylęgu agrofaga.
W zasiewach kukurydzy cukrowej, obok ochrony biologicznej, można stosować też zarejestrowane dla tego warzywa insektycydy, które w 2024 r. opierają się o następujące substancje czynne: chlorantraniliprol, lambda-cyhalotryna, spinosad oraz deltametryna + flupyradifuron.
IOR - PIB podkreśla, że w uprawach kukurydzy zwyczajnej nie ma w 2024 r. zarejestrowanych środków mikrobiologicznych do ograniczania gąsienic omacnicy prosowianki. - Do redukcji ich populacji używa się zatem tylko preparatów chemicznych opartych na następujących substancjach czynnych: lambda-cyhalotryna, chlorantraniliprol, acetamipryd + deltametryna, acetamipryd, tebufenozyd oraz deltametryna + flupyradifuron - wymienia Instytut.
W zależności od zagrożenia, wykonuje się zazwyczaj 1-2 zabiegi ochronne przeciwko gąsienicom szkodnika. - Przy dwóch zabiegach należy rotować substancję czynną z innej grupy chemicznej - zaznacza Instytut. Dodaje przy tym, że przed użyciem jakiegokolwiek zarejestrowanego dla kukurydzy (zwyczajnej, cukrowej) środka ochrony roślin należy zawsze zapoznać się z etykietą stosowania. - Zabiegi opryskiwania kukurydzy przeciwko gąsienicom zwykle wykonuje się w lipcu w oparciu o monitoring pojawu szkodnika na roślinach - informuje IOR-PIB.
Czytaj także:
Raport z pól. Żniwa wcześniej, a zbiory niższe?