Zasiej lucernę z trawą

Dr. Eliza Gaweł z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wymienia korzyści wynikające z mieszanek lucerny z trawami.
Największą zaletą mieszanek jest to, że zasiana lucerna z trawami ma mniejsze wymagania glebowe niż sama lucerna. Dlatego tego rodzaju mieszanki mogą być uprawiane na terenie całego kraju.
- Największe znaczenie gospodarcze mają dwa wieloletnie gatunki lucerny: siewna i mieszańcowa - wyjaśnia dr Eliza Gaweł z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Odmiany lucerny siewnej pochodzą z zagranicy, a lucerna mieszańcowa reprezentowana jest przez odmiany krajowe. - Zagraniczne odmiany z reguły dorównują plonowaniem odmianom krajowym, ale charakteryzuje je większa odporność na choroby uwiądu (choroby grzybowe siewek). W warunkach wypasania dobre efekty dają odmiany: Radius, Luzelle, Legend, Maxi Graze - wymienia dr Eliza Gaweł.
O wyborze traw do mieszanek z lucerną decydują warunki siedliskowe. Dr Eliza Gaweł wjaśnia, że gatunkiem przydatnym w różnych siedliskach jest kupkówka pospolita. W dobrych warunkach wilgotnościowych, na glebach okresowo podmokłych – tymotka łąkowa. Rajgras wyniosły i stokłosa spłaszczona nadają się na gleby bardzo dobre, także w warunki okresowo i trwale suche. Festulolium jest wymagający pod względem termicznym, dlatego można go wysiewać w warunkach klimatycznych ciepłych i średnio wilgotnych. - Do mieszanek na pastwiska wybieramy trawy odporne na udeptywanie i stres wypasania typu kośno-pastwiskowego - zaznacza dr Eliza Gaweł.
- W optymalnych warunkach wilgotnościowych i temperaturowych udział nasion lucerny i traw w mieszance powinien być zbliżony do 50% ich normy wysiewu w siewie czystym. W warunkach cieplejszych i suchszych korzystne jest zwiększenie udziału nasion lucerny do 75% normy wysiewu i obniżenie do 25% udziału traw. W warunkach wilgotnych korzystny jest wysiew 75% traw i 25% lucerny - poleca dr Eliza Gaweł
W badaniach, które przytacza specjalistka z Instytutu w Puławach, w warunkach koszenia, najwyższy plon suchej masy osiągnięto dla mieszanki trójgatunkowej: lucerny z rajgrasem wyniosłym i kostrzewą łąkową. - W warunkach wypasu wyższy poziom plonowania charakteryzował mieszanki wielogatunkowe z 50% udziałem lucerny, gdzie komponentem trawiastym była kupkówka pospolita - 40% lub kupkówka pospolita i festulolium po 20% każdego gatunku trawy, a pozostałymi komponentami w mieszance były esparceta siewna oraz komonica zwyczajna – 10% - zaznacza dr Eliza Gaweł.