Uwaga! Nowy szkodnik na warzywach kapustnych
Mączlik warzywny - to szkodnik, którego coraz częściej spotyka się na warzywach kapustnych. Hamuje on wzrost roślin, przyczyniając się do spadku plonu.
W uprawach warzyw kapustnych pojawił się nowy szkodnik. - Jeszcze dwa lata temu, kiedy widziałam białą muchę na kapuście, mówiłam: mączlik szklarniowy, bo rozsada była przywieziona ze szklarni. Nikt się dokładnie nie przyglądał tej białej muszce - opowiada Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach.
Mączlik warzywny jest to pluskwiak z rodziny mączlikowatych. - Do tej pory ten szkodnik był najczęściej widywany w środowiskach naturalnych, m.in. na bardzo dobrze znanym chwaście – glistniku jaskółcze ziele - Maria Rogowska. Zaznacza przy tym, że owad ten pojawiał się również na gruszyczce zielonawej, mniszku lekarskim, mleczu polnym i cykorii podróżnik. - Dlaczego o nich mówię? Ponieważ jedną z metod ograniczania występowania mączlika warzywnego jest zwalczanie tych chwastów, bo to na nich ten szkodnik zimuje - tłumaczy fachowiec.
Mączlik warzywny zasiedla rośliny z rodziny kapustnych, szczególnie: brokuły, kalafiory, brukselkę. Czyni również szkody na: kapuście głowiastej białej i czerwonej, jarmużu, brukwi, kaplarepie i rzepie. - Są nawet doniesienia, że szkodnik ten występuje również na rzepaku - ostrzega Maria Rogowska.
Cykl życiowy mączlika warzywnego
Specjalista podkreśla, że bardzo ważna jest znajomość cyklu rozrodczego mączlika warzywnego. - Samica składa jaja w takim półkolu. Z jaja wylęga się larwa, która ma odnóża - czyli może się przemieszczać po roślinie. Następna larwa traci już te nóżki, przysysa się do liścia i zaczyna pobierać pokarm. Pobiera go bardzo dużo, z tego też względu bardzo silnie spadziuje - czyli bardzo dużo wydala - opisuje fachowiec. Następne stadium rozwojowe mączlika to kuparium. - Proszę pamiętać, że właśnie ono jest niedostępne dla środków (insektycydów – przyp.red.). (…) To jest bardzo ważna informacja, ponieważ zabiegi trzeba będzie wykonywać w cyklach - zaznacza fachowiec. Dodaje przy tym, że rozwój jednego pokolenia tego szkodnika trwa około 20 dni. - W przypadku mączlika warzywnego jest to 6 pokoleń w rok - wyjaśnia ekspert. Wszystko jednak, tak naprawdę, zależy od pogody, zwłaszcza temperatury. - Przy temperaturze 28 stopni C – czyli, gdy jest bardzo ciepło - czas rozwoju mączlika wynosi do 20 dni, natomiast, jeśli temperatury są niższe, np. 16 stopni C, to rozwój pokolenia wydłuża około 2,5 raza (od 47 do 48 dni) – wylicza Maria Rogowska.
Pierwsze pokolenie mączlika rozwija się na miejscu zimowania, np. na glistniku jaskółcze jajo. Potem owad przelatuje na warzywa kapustne, gdzie rozwija się dalszych pięć pokoleń. - Samica w ciągu życia składa około 150 jaj. Wcale to nie jest mało - zaznacza fachowiec.
Maria Rogowska informuje, że termin pojawienia się mączlika zależy od gatunku. Na jarmużu wszystkie stadia rozwojowe można zaobserwować na liściach już pod koniec marca, zaś na kwiatostanach - w maju. Brukselka i kapusta są później zasiedlane przez mączlika - od początku lipca do połowy września.
Czytaj także: Stonka atakuje ziemniaki
Szkodliwość mączlika
- Przede wszystkim szkodnik ten wysysa soki, co powoduje spadek plonu, roślina jest osłabiona. Następuje odbarwienie liści. Następną szkodą jest zalewanie roślin rosą miodową – czyli spadzią. (…) To właśnie na niej rozwijają się grzyby sadzakowe, które utrudniają asymilację. Wyglądają one jak szary kożuch. To również ma wpływ na plony - zwraca uwagę Maria Rogowska.
Jak zwalczać mączlika?
Specjalista zaznacza, że ważna jest profilaktyka. - Istotne jest zwalczanie wokół plantacji żywicieli zimowych - informuje Maria Rogowska. Ponadto należy zachować izolację przestrzenną od rzepaku.
Do ochrony kapustnych – kalafiora, brokuła, brukselki, kapusty głowiastej, jarmużu, kapusty pekińskiej, kapusty chińskiej i kalarepy – przed mączlikiem zarejestrowany jest tylko jeden produkt Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha. - Środek należy zastosować w okresie pojawienia się pierwszych mączlików i w przypadku nowych osobników zabieg powtórzyć po 14 dniach. Maksymalnie zaleca się wykonanie dwóch zabiegów w ciągu sezonu wegetacyjnego - mówi specjalista. Zaznacza również, że preparat zarejestrowany jest również do zwalczania mszyc. Dodaje także, że ma on 3 dni karencji.