Zajmą się supermarketami!
Urząd ochrony konsumentów będzie mógł nałożyć kary do 3 proc. obrotu firmy, za stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacji z producentami rolnymi i przetwórcami żywności.
Taką ustawę uchwalił w środę Sejm. Ustawa została przygotowana przez ministerstwo rolnictwa pod wpływem licznych skarg producentów branż, m.in. mleczarskiej i mięsnej na sieci handlowe, które wykorzystują swoją przewagę na rynku i dyktują zaniżone ceny, nie pozwalają na uzyskanie zysku przez dostawców.
Dotychczas standardem było nakładanie na dostawców opłat za powierzchnię ekspozycyjną, przekazywanie informacji o sprzedaży wyrobów w poszczególnych placówkach handlowych, usługi reklamowe, akcje okolicznościowe, a także z tytułu otwarcia nowej placówki nabywcy. Dostawcy nie mogli negocjować warunków umów.
Obecna ustawa upoważnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) do wszczynania postępowania zarówno z urzędu, jak również na skutek wniosku złożonego na piśmie przez przedsiębiorców. Kara może sięgnąć 3 proc. obrotu firmy osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli choćby nieumyślnie dopuścił się on naruszenia zakazu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej.
Przepisy nie dotyczą dostawcy, który zbywa produkty rolne spółdzielni, której jest członkiem.
Większość przepisów ustawy ma wejść w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia.
Teraz ustawą zajmie się Senat.