WIR ostrzega przed nieuczciwymi zagraniami w skupach
Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, aby nie ulegali presji podmiotów skupujących zboża i warzywa. W niektórych punktach ceny płodów rolnych są bowiem, zdaniem WIR, mocno zaniżane.
Izba, analizując bieżącą sytuację na rynku warzyw i zbóż w odniesieniu do przebiegu ostatnich zdarzeń pogodowych, przestrzega przed pochopnym wyprzedawaniem płodów rolnych. Apeluje także o stałe monitorowanie sytuacji na rynkach rolnych w celu uniknięcia strat na koniec sezonu skupowego.
WIR odwołuje się do ekspertyz specjalistów rynku zbożnego.
- Analitycy podają, że prognozy zbioru zbóż w Unii Europejskiej na rok 2016 są zbliżone do rekordowych z ubiegłego sezonu. Całkowita produkcja zbóż w UE powinna osiągnąć poziom 313 mln ton. Produkcja pszenicy konsumpcyjnej dla UE szacowana jest na 157,5 mln ton, co oznacza plon zaledwie o 1,6% mniejszy niż przed rokiem. Jednakże wyjątkowo ulewne deszcze oraz grady, jakie nawiedziły w drugim kwartale tego roku wiele krajów Europy Zachodniej, w tym również Polskę, mogą spowodować, że na rynku będzie brakowało ziarna zbóż zarówno z przeznaczeniem na cele konsumpcyjne jak i paszowe – zaznacza Izba.
Na tym nie kończy.
- Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw bije zaś na alarm, że tak dramatycznej sytuacji na plantacjach warzyw gruntowych dla przetwórstwa nie było od 40 lat. Znaczna część upraw marchwi i groszku w krajach Europy Zachodniej została całkowicie zniszczona. Siew fasoli szparagowej jest znacznie opóźniony. Rolnicy nie mają nawet możliwości wjazdu maszynami na zalane wodą pola – podaje WIR, odwołując się do bieżących informacji, płynących z UE.
Izba zwraca uwagę na to, że w chwili obecnej ceny niektórych płodów rolnych w skupie, np. jęczmienia ozimego, są mocno zaniżone, a faktyczny zbiór płodów rolnych może nie być wcale tak optymistyczny, jak wskazują na to obecnie prezentowane przez analityków prognozy dotyczące przyszłych plonów. - Ceny mogą być znacznie wyższe niż obecnie. Wszystko ostatecznie zależy od przebiegu pogody i rzeczywistej ilości poszczególnych płodów rolnych na rynku - uczula WIR.
Mając to wszystko na uwadze Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, by nie ulegali presji podmiotów skupujących, tylko rozważnie podejmowali decyzje odnośnie sprzedaży płodów swej ziemi.