Sejm przyjął ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi
Ustawa o obrocie ziemią została uchwalona przez Sejm. Zakłada ona m.in. wstrzymanie na 5 lat sprzedaży gruntów z zasobów Skarbu Państwa. Jakie zmiany czekają jeszcze rolników?
W głosowaniu wzięło udział 446 posłów. Za głosowało 233, przeciw było 195, wstrzymało się - 18.
Poprawek i wniosków mniejszościowych do ustawy zgłoszono około 80. Sejm poparł tylko 14 z nich. 13 autorstwa PiS i jedną klubu Kukiz‘15.
Największa burza rozpętała się wokół przepisu zezwalającego Kościołowi i związkom wyznaniowym na zakup i sprzedaż ziemi. Opozycja dociekała, dlaczego rząd w tej kwestii robi wyjątki. Nie zgodził się przecież na zakup gruntów rolnych przez inne podmioty. W związku z tym padły zarzuty o niekonstytucyjności tego zapisu.
- Kościół katolicki będzie wyjątkowo traktowany przez państwa i tę ustawę. Oni będą mogli kupować ziemię, jak chcą i kiedy chcą, a polski rolnik nie. (…) Dlaczego? Dlatego że wy musicie spłacać swoje długi. Ile jeszcze oprócz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ministerstwa kultury… Skąd jeszcze pieniądze pójdą? Z naszego rządu, tak? - zastanawiał się poseł Artur Dunin z PO.
Swojego zdziwienia nie kryła też Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej. - Panowie Posłowie! Ja w tonie dużo spokojniejszym niż moi poprzednicy, ale faktycznie ta poprawka zadziwiła wczoraj pół Polski. Polacy zdziwili się, bo nie będą mogli nabyć ziemi rolnej, a Kościół i związki wyznaniowe – tak – mówiła posłanka. - Raz, że nawet Biuro Legislacyjne miało wczoraj ogromne wątpliwości co do konstytucyjności tej poprawki, dwa, tworzycie państwo ogromną lukę, ogromną wyrwę w zakresie związków wyznaniowych, a do tego osoby, przed którymi niby chcecie chronić polską ziemię rolną, będą mogły tę ziemię rolną nabyć. W związku z tym naprawdę zachęcam do chwili refleksji jeszcze i zastanowienia się, czy aby na pewno chcecie państwo tę zmianę wprowadzić – kontynuowała Paulina Hennig-Kloska.
Do poprawki umożliwiającą nabywanie ziemi rolnikowi, który nie należy do KRUS , poprzez zmianę definicji rolnika indywidualnego, posłowie nie mieli zastrzeżeń. Została ona przyjęta. W związku z tym grunty rolne w obrocie prywatnym będą mogli kupować również rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa, nie są jednak ubepieczeni w KRUS tylko w ZUS (dotychczas takie prawo mieli jedynie rolnicy ubezpieczeni w KRUS).
Zmienione zapisy ograniczają również prawo pierwokupu ziemi, należące do Agencji Nieruchomości Rolnych. ANR nie będzie mogła go stosować w przypadku, gdy grunty podlegają dziedziczeniu ustawowemu albo dziedziczeniu przez rolnika indywidualnego.
Co jeszcze zmienia się?
Nowa ustwa zakłada wstrzymanie na 5 lat sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Podstawową formą gospodarowania gruntami agencyjnymi będzie zatem dzierżawa. W związku z tym na przetargu ANR będzie można jedynie wydzierżawić ziemię.
Ustawa wejdzie w życie 30 kwietnia 2016 r.