Rolnik poddany kwarantannie z powodu koronawirusa. Tego musi przestrzegać
Newsy
Aktualizacja:
Co może, a czego nie może robić właściciel gospodarstwa objęty kwarantanną?
Spis treści:
Główny Inspektorat Weterynarii przekazał zalecenia dla rolników poddanych kwarantannie domowej w związku z pandemią koronawirusa. Co może, a czego nie może robić właściciel gospodarstwa?
Jeśli odbywasz kwarantannę w domu to oznacza, że jesteś zdrowy, a miałeś kontakt z osobą chorą lub właśnie wróciłeś z zagranicy.
Bezwzględnie stosuj się do poniższych zaleceń przez okres 14 dni:
Nie opuszczaj terenu swojego gospodarstwa, możesz zajmować się inwentarzem na jego terenie. Według dostępnej wiedzy choroba nie przenosi się z człowieka na zwierzęta gospodarskie oraz zwierzęta domowe - psy i koty.
Nie wychodź do sklepu.
Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
Jeśli mieszkasz z rodziną w miarę możliwości ogranicz z nimi kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący min. 2 metry.
Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
Jeśli masz możliwość korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy, jeśli nie masz takiej możliwości po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
Zachowaj zasady higieny.
Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
Mierz temperaturę ciała min. 2 razy dziennie i zapisuj wyniki pomiarów.
W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny najbliższego szpitala, unikając transportu publicznego (jeśli to możliwe swoim samochodem).
Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą ciebie odwiedzić w czasie kwarantanny. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 5000 zł.
W przypadku potrzeby kontaktu z lekarzem GIW zaleca skorzystać z teleporady (dzwoń do swojego lekarza poradni zdrowia). Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w danej okolicy jest dostępna na stronie NFZ. Więcej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl
Dowiedz się więcej na www.gov.pl/koronawirus. Infolinia NFZ 800 190 590.
Źródło:
Główny Inspektorat Weterynarii
- Tagi:
- koronawirus
- kwarantanna
- GIW