PiS: Nieudolność, nieskuteczność, opieszałość
Tak obecna partia rządząca podsumowuje działania na rzecz rozwoju wsi PO i PSL.
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawił w sejmie Program Działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2020. Jednym z rozdziałów jest podsumowanie rządów poprzednika w odniesieniu do rolnictwa i polskiej wsi. W dokumencie została wylana fala krytyki. PiS uważa, że polityce rolnej brakowało spójności, cechowała ją fragmentaryczność działań, a nade wszystko - bierność podszyta brakiem kompetencji.
„Opóźnione działania, brak reakcji rządu PO-PSL doprowadziły do destabilizacji na podstawowych rynkach w Polsce. Polskie mleczarstwo, sektor o znaczeniu strategicznym, wskutek zaniedbań i braku wsparcia ze strony rządu przeżywa olbrzymie trudności, widoczne są zagrożenia jego rozwoju. Zgoda na rezygnację z kwotowania produkcji mleka, a także obłożenie rolników drastycznymi karami za przekroczenie limitów pogorszyły wydatnie sytuację na tym rynku, dochodowość gospodarstw uległa obniżeniu.
Sytuację na rynku mięsa wieprzowego i w chowie trzody chlewnej określa się jako tragiczną. W wyniku przyjęcia przez ministra Marka Sawickiego regulacji WPR rząd wyzbył się ważnego instrumentu regulacji rynku, jakim powinien być interwencyjny skup żywca. Brak skutecznej ochrony rynku krajowego doprowadził do rosnącego z każdym rokiem importu mięsa do przetwórstwa, które w przeważającej części jest w rękach kapitału zagranicznego.
Rynek zboża podlega niekorzystnym wahaniom cenowym. Okazało się również, że zniesienie regulacji tego rynku przez UE niewiele zmieniło, a pojawiły się nowe problemy. Rząd PO-PSL unikał jednak koniecznych działań zaradczych. Działania resortu rolnictwa na rynku cukru w swoich skutkach naraziły na szwank bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Unijna reforma rynku cukru (a raczej pseudoreforma) przyniosła znaczny spadek produkcji, zamykanie cukrowni, obniżenie dochodów plantatorów buraka.”
Minister uważa, że na rozwój polskiego rolnictwa i polskiej wsi duży wpływ mają gospodarstwa rodzinne prowadzące produkcję rolną w zgodzie z wymogami środowiska naturalnego i zasadami dobrostanu zwierząt, produkujących bezpieczną i zdrową żywność i eksportujących dobrą, zdrową żywność na rynki światowe.
Załączniki do pobrania
- Tagi:
- sejm
- Krzysztof Jurgiel
- MRiRW