Kryzys się pogłębi? Nikt nie widzi rozwiązania
Prezesi polskich mleczarni wraz z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem próbowali znaleźć rozwiązanie kryzysu na rynku mleczarskim, którego nie potrafią odszukać specjaliści z Komisji Europejskiej.
Jak się okazuje nikt nie potrafi przedstawić konkretnych rozwiązań prowadzących do wyjścia z kryzysu, który ogarnął europejski rynek mleka po wprowadzeniu przez Rosję embarga i po zniesieniu kwot mlecznych. Wielu producentów nadal boryka się z ich spłatą.
- Już w 2014 roku kupowaliśmy zapasy kwot, w 2015 zebraliśmy wszystkie, jakie były dostępne. Nic nie pomogło, kary są ogromne i nadal je spłacamy - mówi Karol Polaszek, zootechnik z Gospodarstwa Rolnego Niechłód.
W takiej sytuacji znalazło się wielu hodowców.
Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich postanowił zorganizować sympozjum, celem którego było: ze strony ministerstwa „poinformowanie producentów oraz przetwórców mleka o działaniach podejmowanych przez resort rolnictwa”, a związku - aktualna sytuacja w sektorze i na rynku mleczarskim.
W spotkaniu wzięli udział Przewodniczący Rad Nadzorczych i Prezesi Zarządów spółdzielni mleczarskich zrzeszonych w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich. Gośćmi specjalnymi był minister Krzysztof Jurgiel, wiceminister Jacek Bogucki, Andrzej Szczepański - przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa w Polsce i Klemens Ciesielski - prezes Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy. Warto nadmienić, że sympozjum było finansowane z Funduszu Promocji Mleka.
Minister poinformował, że na najbliższym posiedzeniu unijnej rady ministrów Agrifish, Polska złoży wniosek o podjęciu działań interwencyjnych na rynku mleka. Podkreślił, że trzeba domagać się zmiany rozporządzeń dotyczących rynków rolnych w obszarze zarządzania ryzykiem. Jego zdaniem działa podejmowane przez Komisję Europejską w związku z kryzysem, powinny być bardziej konkretne.
- Komisarz Hogan na jednym z ostatnich spotkań powiedział, że po kilkunastu latach działalności na rynku mleka, doszło do sytuacji, w której Komisja Europejska nie wie co ma dalej robić - podsumował Krzysztof Jurgiel.
Sekretarz stanu Jacek Bogucki przedstawił listę działań podejmowanych przez polski rząd w kierunku poprawy sytuacji na poszczególnych rynkach, w tym na rynku mleka. Przypomniał o przygotowanym wsparciu dla producentów mleka, którzy w roku kwotowym 2014/2015 wprowadzili do obrotu mleko w ilości nie mniejszej niż 15000 kg. Środki będą wypłacane zgodnie z zapisami rozporządzenia, przyjętego już przez Radę Ministrów.
Ministerstwo oczekuje, że dalsza realizacja mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku, który został przedłużony do 30 września 2016 roku, poprzez czasowe ograniczenie nadwyżek produktów na rynku przyczyni się do poprawy i stabilizacji sytuacji rynkowej. Jednakże w Polsce dotychczas przedsiębiorcy w niewielkim stopniu korzystali z dopłat - 1,2% i 0,4% ogółu produktów skierowanych do magazynów w UE odpowiednio dla odtłuszczonego mleka w proszku i masła.