Mleko - ceny spadają, a produkcja rośnie
Pomimo spadków cen produkcja mleka w naszym kraju jest coraz większa. Które mleczarnie skupiły najwięcej tego surowca? Gdzie produkcja jest największa ?
Zauważalna jest wzrostowa tendencja zarówno w stosunku do poprzednich miesięcy, jak i analogicznych okresów ubiegłego roku. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w maju do podmiotów skupujących mleko dostarczono 981,5 mln litrów tego surowca - czyli o 4,22% więcej aniżeli w kwietniu 2016 roku, a także o 1,7%. więcej od skupu w analogicznym okresie minionego roku.
W okresie od stycznia do maja 2016 roku u do skupu trafiło 4 586,1 mln litrów mleka. Była to o 7,3% większa ilość niż w tych samych miesiącach 2015 roku. Najwięcej mleka skupiły mleczarnie z woj. podlaskiego. Z kolei największą produkcją ogólną charakteryzuje się województwo mazowieckie.
Dane z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) wskazują, że według siedziby podmiotów skupujących, w maju najwięcej mleka surowego skupiono w województwtwach: podlaskim (331,6 mln l), mazowieckim (172,5 mln l) i wielkopolskim (125,6 mln l). Najmniej natomiast natomiast w województwach: podkarpackim (4,7 mln l), dolnośląskim (5,2 mln l) i zachodniopomorskim (6,4 mln l).
Z kolei, według siedziby producenta, najwięcej mleka skupiono w województwach: mazowieckim (212,2 mln l), podlaskim (203,4 mln l) i wielkopolskim (148,6 mln Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych 3 l). Najmniej natomiast w województwach: lubuskim (7,5 mln l), podkarpackim (10,2 mln l) oraz małopolskim (12,3 mln l).
- Jak przypomina Federacja, różnica między ilością mleka skupionego według siedziby podmiotu skupującego, a ilością według siedziby producenta w obrębie jednego województwa pokazuje, jaka ilość mleka wyprodukowana w województwie pozostaje w nim, a jaka z niego „wypływa” - twierdzi FAMMU/FAPA.
- Tagi:
- Polska
- produkcja mleka
- cena mleka