Jaja, kaczka, miód i mleko prosto od producenta
Nowe zasady sprzedaży bezpośredniej nieprzetworzonych produktów
Od 1 stycznia obowiązuje rozporządzenie określające wymagania weterynaryjne, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej oraz miejsc prowadzenia sprzedaży, a także wielkość, zakres i obszar produkcji.
- Polscy rolnicy są coraz bardziej zainteresowani prowadzeniem produkcji żywności w celu jej sprzedaży konsumentom na rynkach lokalnych. Z kolei konsumenci są zainteresowani możliwością zakupu świeżej żywności pochodzenia zwierzęcego, produkowanej w danym rejonie przez lokalnych rolników, gdzie nie ma długich łańcuchów dostaw i pośredników - mówi Alicja Nowak z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Konsument oczekuje także, że kupowana przez niego żywność w tym nieprzetworzona, nie spowoduje w jego organizmie żadnego uszczerbku zdrowotnego. Dlatego producenci żywności, w tym produkujący surowce rolnicze stoją przed coraz to wyższymi wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa żywności.
Co dopuszcza do sprzedaży bezpośredniej nowe prawo:
1. Tusze lub podroby, pozyskane z drobiu poddanego ubojowi w gospodarstwie rolnym, w przypadku, gdy roczna produkcja w tym gospodarstwie nie przekracza: 2.500 sztuk indyków, 10.000 sztuk innych gatunków drobiu.
2. Tusze lub podroby z zajęczaków poddanych ubojowi w gospodarstwie rolnym, w przypadku gdy roczna produkcja w gospodarstwie nie przekracza 5.000 sztuk.
3. Tusze lub podroby, pozyskane przez koło łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego będące dzierżawcą obwodu łowieckiego albo ośrodek hodowli zwierzyny prowadzony przez zarządcę obwodu łowieckiego z: grubej zwierzyny łownej skórowanej albo nieoskórowanej, z drobnej zwierzyny łownej - po odstrzale wykonanym zgodnie z przepisami prawa łowieckiego.
4. Produkty rybołówstwa, pozyskane przez uprawnionego do rybactwa.
5. Żywe ślimaki lądowe (gatunki: Helix pomatia, Cornu aspersum aspersum, Cornu aspersum maxima, Helix lucorum; gatunki z rodziny Achatinidae).
6. Mleko surowe, siarę, surową śmietanę, pozyskane w gospodarstwie produkcji mleka.
7. Jaja pozyskane od drobiu lub ptaków bezgrzebieniowych.
8. Produkty pszczele nieprzetworzone: miód, pyłek pszczeli, pierzgę, mleczko pszczele.
Sprawdź ceny mleka KLIK
W jaki sposób można sprzedawać produkty?
- w miejscu produkcji
- na targowiskach
- z obiektów lub urządzeń ruchomych lub tymczasowych, w tym ze specjalistycznych środków transportu, znajdujących się na terenie miejsc, w których odbywa się produkcja tych produktów, na terenie targowisk lub poza nimi
- z urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności (w przypadku np. mleka surowego)
- podczas imprez okolicznościowych, w szczególności wystaw, festynów, targów lub kiermaszów, organizowanych w celu promocji tych produktów. Tu warunkiem jest przekazanie powiatowemu lekarzowi weterynarii (właściwemu ze względu na miejsce sprzedaży), co najmniej na siedem dni przed dniem rozpoczęcia, pisemnej informacji zawierającej: imię i nazwisko/nazwę podmiotu oraz adres producenta, dane dotyczące miejsca i okresu, w których będzie prowadzona sprzedaż.
Ile można sprzedać?
- 50 sztuk tygodniowo - tusze indyków wraz z podrobami
- 500 sztuk tygodniowo - tusze gęsi wraz z podrobami
- 200 sztuk tygodniowo - tusze innych gatunków drobiu wraz z podrobami
- 100 sztuk tygodniowo - tusze zajęczaków wraz z podrobami
- 10.000 kg rocznie - tusze grubej zwierzyny łownej wraz z podrobami
- 10.000 kg rocznie - tusze drobnej zwierzyny łownej wraz z podrobami
- 1.000 kg rocznie - żywe ślimaki lądowe
- 1.000 litrów tygodniowo - mleko surowe albo mleko surowe i siara
- 200 litrów tygodniowo - surowa śmietana
- 2.450 sztuk tygodniowo - jaja od drobiu
- 500 sztuk rocznie - jaja od ptaków bezgrzebieniowych.
Powiatowy lekarz weterynarii, na wniosek producenta, może wyrazić zgodę na przekroczenie w danym tygodniu wielkości produkcji tych produktów pod warunkiem zachowania rocznego limitu produkcji
Pomieszczenia konstruuje się w sposób zapewniający uniknięcie ryzyka zanieczyszczenia produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przestrzeganie zasad higieny, wyposaża się w sprzęt i urządzenia zapewniające ochronę przed gromadzeniem się zanieczyszczeń i przestrzeganie zasad higieny, wentylację wykluczającą powstawanie skroplin na ścianach i sufitach oraz na powierzchni urządzeń, a naturalne lub sztuczne oświetlenie niepowodujące zmiany barw produktów pochodzenia zwierzęcego.
Muszą one być zabezpieczone przed dostępem zwierząt, w szczególności owadów, ptaków i gryzoni. Obiekty i urządzenia ruchome lub tymczasowe, w tym specjalistyczne środki transportu, z których prowadzi się sprzedaż bezpośrednią, konstruuje się w sposób zapobiegający zanieczyszczeniu produktów pochodzenia zwierzęcego, mają wyodrębnione, zamykane miejsce albo pojemnik do przechowywania materiałów opakowaniowych, jeżeli produkty pochodzenia zwierzęcego są pakowane podczas sprzedaży.