Cena paliwa wzrośnie nawet o 25 groszy?
Burza wokół projektu ustawy o utworzeniu Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli dokument ten wejdzie w życie, każdy z nas więcej zapłaci za paliwo. Jedną z grup, które dotkliwiej odczują te zmiany będą z pewnością rolnicy.
Dzięki pieniądzom z Funduszu Dróg Samorządowych ma poprawić sie stan dróg lokalnych, przez co będzie mniej wypadków - tak przynajmniej przekonują posłowie PiS. - Dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej, a kierowcy zaoszczędzą na naprawach pojazdów - komentują. Według opozycji - 5 mld zł, które mają wpłynąć do budżetu państwa, zostaną przeznaczone na inne wydatki i w efekcie nie zostaną przeznaczone na naprawę i budowę dróg. Przewiduje się, że cena paliwa - litra benzyny czy oleju napędowego wzrośnie nawet o 25 groszy.
Środki Funduszu Dróg Samorządowych, zgodnie z projektem ustawy, pochodzić mają z:
1) opłaty drogowej, w wysokości 50% wpływów;
2) odsetek z tytułu oprocentowania środków FDS oraz odsetek od lokat okresowo wolnych środków FDS w bankach;
3) środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi;
4) środków z kredytów lub pożyczek zaciągniętych na rzecz FDS przez BGK;
5) wpływów z obligacji emitowanych na rzecz FDS przez BGK;
6) darowizn i zapisów;
7) wpływów z innych środków publicznych.
Pieniądze z FDS mają być dostępne dla samorządów i zostać przeznaczone na budowę i przebudowę dróg w wysokości nawet 50% kosztów realizacji każdego zadania.
Opłacie drogowej, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, „będzie podlegać wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych”.
W rozumieniu projektu ustawy Paliwami silnikowymi lub gazem są następujące produkty:
1) benzyny silnikowe o kodach: CN 2710 11 45 lub CN 2710 11 49 oraz wyroby powstałe ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach;
2) oleje napędowe o kodzie CN 2710 19 41 oraz wyroby powstałe ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach;
3) biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczone do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN;
4) gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe oraz gazowe węglowodory alifatyczne skroplone i w stanie gazowym, przeznaczone do napędu silników spalinowych, o kodach: CN 2711 i CN 2901.
Dzięki powstaniu Funduszu Dróg Samorządowych do budżetu ma wpłynąć 5 mld zł, dzięki którym wybudowanych lub zmodernizowanych zostanie 6 tys. km dróg rocznie. Sfinansowana ma zostać także budowa 21 obwodnic.
Kiedy nowa ustawa, która wpłynie na nasze kieszenie, miałaby zacząć obowiązywać? Mówi się o tym, że podwyżka cen paliw może nastąpić już we wrześniu. Odczują to z pewnością rolnicy, którzy należą do jednej z kilku grup zawodowych, jakie w swej pracy zużywają duże ilości oleju napędowego. W związku z podwyżkami, jak wyjaśniają rolnicy, wzrośnie koszt eksploatacji ciągników i maszyn rolniczych.