100.000 zł na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Nowość w PROW 2014-2020 - premia w wysokości 100.000 zł na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Kto będzie mógł ją otrzymać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W resorcie rolnictwa, jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza, trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”, objętego PROW 2014-2020. - Premia na założenia własnej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich będzie zupełnie nowym działaniem w ramach PROW 2014-2020, dającym, zwłaszcza młodym ludziom, szansę na realizację marzeń o posiadaniu własnej firmy i pracy na swoim - informuje WIR. Zaznacza przy tym, że działanie z założenia jest podobne do znanego wszystkim „Młodego rolnika”, z tą różnicą, że tutaj premiowane będzie nie zobowiązanie do przejęcia i prowadzenia gospodarstwa, ale zobowiązanie do założenia i utrzymania działalności gospodarczej przez określony czas. - Wykaz działalności pozarolniczych, w zakresie których możliwe będzie przyznanie pomocy, jest bardzo szeroki, co umożliwi przyszłym beneficjentom tegoż działania specjalizowanie się w różnych branżach - twierdzi Izba.
Wstępne informacje, dotyczące działania, zwarte w projekcie rozporządzenia
Kolejne wymogi konieczne, kwalifikujące do przyznania premii:
Premia przysługiwać będzie w kolejności ustalonej dla województw. - Wnioski, z największą liczbą punktów będą obsługiwane jako pierwsze. Aby zakwalifikować się do premii trzeba będzie uzyskać co najmniej 4 punkty - informuje WIR.
Premia będzie wypłacana w dwóch ratach - pierwsza w wysokości 80.000 , druga - 20.000, po weryfikacji prawidłowej realizacji biznesplanu i złożeniu drugiego wniosku o płatność. - Ten zaleca się przygotować bardzo starannie. Beneficjenci działania będą bowiem zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS oraz prowadzenia działalności gospodarczej co najmniej do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty drugiej raty pomocy. W tym czasie będą mieli również obowiązek posiadania środków trwałych nabytych w związku z realizacją operacji i wykorzystywania ich zgodnie z przeznaczeniem - podaje Izba.