Integrowana Produkcja Roślin. Jak wysokie są dopłaty?
Integrowana Produkcja Roślin opiera się na wykorzystaniu naturalnych procesów ekosystemowych do minimalizacji używania pestycydów i nawozów sztucznych oraz zachęcaniu do zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi. Wsparcie dla rolników praktykujących integrowaną produkcję roślin przybiera formę płatności do ekoschematu, które są przyznawane zgodnie z określonymi kryteriami.
Na jakich zasadach przyznawane są płatności do ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin?
Płatności do ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin są przyznawane, jeżeli rolnik lub jego małżonek prowadzą uprawy roślin zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa i udostępnionymi na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
- Wymogiem dla płatności do integrowanej produkcji roślin jest zachowanie w danym roku kalendarzowym, wszystkich posiadanych w gospodarstwie trwałych użytków zielonych - podaje biuro prasowe ARiMR.
Płatność do integrowanej produkcji roślin jest przyznawana do powierzchni:
- gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których prowadzi integrowaną produkcję roślin, co jest potwierdzone informacjami zawartymi w wykazie producentów, którzy spełniają wymagania integrowanej produkcji roślin (wykazy przekazywane do Agencji przez podmioty certyfikujące) oraz;
- trwałych użytków zielonych położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, nie większej niż powierzchnia gruntów, o której mowa w pkt 1.
Integrowana Produkcja Roślin - do jakich powierzchni płatność nie jest przyznawana? Ile wynosiła stawka w zeszłym roku?
Płatność nie jest przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym.
- Stawka w roku 2023 wynosiła 1 363,77 zł/ha - informuje biuro prasowe ARiMR.