Kary wobec fałszywych hodowców
Polscy hodowcy zwierząt futerkowych opowiedzieli się za bezwzględnym egzekwowaniem kar wobec fałszywych hodowców, którzy nie przestrzegają przepisów dobrostanu chowu zwierząt futerkowych.
Uważają, że psują oni wizerunek polskiej hodowli .
W związku z nasilającą się w ostatnim czasie w Europie kampanią tzw. „obrońców praw zwierząt” zmierzającą do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych członkowie Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych podkreślili, że spełniają wszystkie przepisy prawa krajowego i unijnego dotyczące dobrostanu zwierząt.
Hodowcy zwierząt futerkowych spotkali się na wystawie Fair Fur, która odbyła się w Toruniu. Podczas tego wydarzenia dyskutowali o kolejnych pomysłach na poprawę dobrostanu zwierząt.
W planach jest kolejny program dobrostanu zwierząt. Tym razem na poziomie europejskim.
- Wszystkie fermy, na których trzymamy zwierzęta już teraz spełniają rygorystyczne przepisy krajowe i unijne. Ale my chcemy iść jeszcze dalej. Stąd pomysł na wdrożenie we współpracy z Europejskim Związkiem Hodowców Zwierząt Futerkowych (EFBA) programu Welfur - mówi Kamil Chojnicki wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.
Program Welfur jest odpowiedzią na program Komisji Europejskiej pod nazwą Welfer Quality, który był realizowany od 2004r. Jego celem było przygotowanie standardów dobrostanu zwierząt, w tym bydła, trzody chlewnej oraz drobiu oraz przygotowanie formularza certyfikacji ferm na poziomie Europy.